Matej sa s Denisom pozná dlho, obaja nastúpili do banskobystrickej Dukly približne v rovnakom čase. Spolupracujú viac ako desaťročie, no až postupne sa stal členom jeho najužšieho realizačného tímu. Trochu nadnesene: Denis Freudenfeld je osobný fyzioterapeut majstra sveta Mateja Tótha. „Fyzioterapeutov sme v príprave využívali vždy, chodili s nami na sústredenia. Raz Denis, inokedy Marek Vrba, Paľo Belička či Jakub Hudák. Jednoducho – išiel, kto bol k dispozícii. Teraz sa to však zmenilo, Denisa prednostne využívam ja,“ objasňuje situáciu Matej Tóth. „Spýtal som sa ho, či nechce byť súčasť môjho tímu. Predostrel som mu podmienky i plán sústredení, aby vedel, do čoho ide. Aj on má rodinu, a sám viem, aké náročné sú dlhé odlúčenia od najbližších. Potešilo ma, že súhlasil. Nielenže veľmi dobre pozná moje telo a svaly, ale považujem ho za jedného z najlepších fyzioterapeutov na svete. Dohoda znie, že do olympiády v Riu budem mať naňho a jeho služby akoby výhradné práva.“ Spolupráca Tóth – Freudenfeld nabrala nové kontúry. Kedysi sa k nemu dostal len náhodne, teraz spolu cvičia alebo sa venujú regeneračným procedúram dvakrát denne. Vládne medzi nimi absolútna dôvera.
„Denis videl, že na pocitoch môjho tela mi záleží, takže bude mať odo mňa dobrú spätnú odozvu. Fyzioterapeut potrebuje vedieť, či ten alebo onen cvik alebo procedúra pomohla, a ako sa po nej športovec cíti. Denis rokmi zistil, čo mi vyhovuje, čo prekáža. Je výborný motivátor: ak je cvičenie náročné, presvedčí ma, že má význam urobiť ho, lebo mi pomôže. To je veľká devíza úspešnej spolupráce.“ Rodina, výborné podmienky na prípravu vo VŠC Dukla, tréner Matej Spišiak a – fyzioterapeut Denis Freudenfeld. Vďaka nim sa stal z vicemajstra Európy 2014 v chôdzi na 50 km vlani majster sveta. Aký je podiel Tóthovho fyzioterapeuta na jeho životnom úspechu? – vyzvedáme. Matej sa na pár sekúnd zamyslí a vzápätí „vystrelí“ fundovanú odpoveď: „Číselne to nedokážem presne vyjadriť, ale hovorí sa, že kvalitná regenerácia a špičkový fyzioterapeut je až polovica úspechu. Môžete trénovať ako blázon, zvládnuť všetky náročné dávky, no bez regenerácie nič nedokážete. Keďže u mňa sa o túto oblasť stará Denis, pokojne by sme mohli povedať, že jeho podiel je až 50-percentný.“ Freudenfeldove úspechy v práci s našimi špičkovými športovcami nie sú zahalené nijakým tajomstvom. Iba bol pozorný žiak uznávaného českého fyzioterapeuta, profesora Pavla Kolářa pri rozvíjaní terapie DNS (dynamická neuromuskulárna stabilizácia). Práve vďaka prodekanovi II. Lekárskej fakulty Karlovej univerzity v Prahe sa dostali z problémov mnohé české hviezdy – desaťbojári Dvořák, Šebrle, oštepári Železný, Špotáková, bežkyňa na lyžiach Neumannová, hokejista Jágr či tenista Štěpánek.
„Denis je v oblasti terapie DNS špička, dôveruje jej. Je založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať,“ vysvetľuje Matej Tóth. „Vďaka osobnej skúsenosti metóde verím už aj ja. Pred MS v Pekingu som mal len dve či tri klasické masáže, všetko sme riešili cez DNS. Denis má v rukách a prstoch neuveriteľný cit. Neraz mu ani nemusím povedať, že ma niečo bolí, on to hneď cíti. O mne sa hovorí, že som na seba veľmi prísny, ale v Denisovi som našiel človeka, ktorý je na mňa ešte prísnejší.“Koncept DNS nie je nijaký zázrak. Pavel Kolář ho vypracoval na základe princípov vývoja centrálnej nervovej sústavy v priebehu prvého roku života dieťaťa. Využíva sa vo fyzioterapii na diagnostikua terapiu pohybových funkcií.
„Masáž len hasí nejakú chybu zakódovaného pohybu, ale nevyrieši ju. Je ako tabletka proti bolesti – utlmí ju, ale neodstráni. Čiže masáž rieši následky, nie príčinu. V tomto je DNS iná,“ pripomína Tóth. „Ide do hĺbky a nemá len regeneračné účinky, ale vďaka nej sa zefektívňuje môj pohyb, čo minimalizuje riziko zdravotných problémov a zranení.“