Vlajkovou loďou súčasného VŠC Dukla je vodný slalom. Asi tak možno symbolicky vyjadriť úspešnosť tohto športu. V mimoriadne krátkej dobe sa stali slalomári najúspešnejším odvetvím, keď od konštituovania v roku 1994 až doteraz získali na vrcholných medzinárodných podujatiach (OH, MS, ME) celkom 235 medailí (106 zlatých, 66 strieborných, 63 bronzových). Je to najväčší zisk medailí v rámci športov na Dukle. Pod hlavičkou KTK Dukla sa vo vhodnej symbióze združujú viaceré momenty, podmieňujúce vynikajúce výsledky.
Kľúč k porozumeniu mimoriadnej úspešnosti sa nachádza v zložení všetkých priaznivých komponentov: na dlhoročnej tradícii (Medzinárodný tatranský slalom od r. 1949, založenie klubu roku 1953, vybudovanie areálu roku 1978) je nadstavba v podobe vybudovaných podmienok, kvalitnej trénerskej práce s talentovanými pretekármi v L. Mikuláši v spojení s podmienkami členstva vo VŠC Dukla v B. Bystrici. V nových politických, spoločenských a ekonomických podmienkach by Kanoe Tatra Klub nemohol pracovať na takej úrovni bez partnerstva s VŠC Dukla. Preto je KTK Dukla značkou najvyššej kvality v kontexte slovenského i svetového vodného slalomu, preto sa presadzuje v tomto relatívne mladom odvetví (prvé ME sa konali roku 1947 a prvé MS roku 1949 – obe v Ženeve).
Pôvodné AŠD vodného slalomu vzniklo v roku 1994 postupne od zaradenia prvých pretekárov 1. apríla a ešte v priebehu roka narukovaním niekoľkých pretekárov na základnú vojenskú službu a prijatím ďalších, ako občianskych zamestnancov. Prvými trénermi boli Peter Mráz (hlavný), Zdeněk Kůs, Jozef Martikán a Peter Cibák. Už vstup juniorov do AŠK Dukla bol impozantný, keď získali v USA tri tituly juniorských majstrov sveta: Michal Martikán v C1, Pavol Hric v K1 a Stanislava Kováčová v K1. Na majstrovstvách Európy juniorov roku 1995 v Liptovskom Mikuláši nadviazali nádeje na predchodcov. Na OH 1996 sa stal Michal Martikán najmladším slovenským olympijským víťazom a prvým v ére samostatnej Slovenskej republiky.
Hrdosťou oboch zložiek klubu sú tri individuality vodného slalomu. Singlkanoista Michal Martikán získal doteraz 56 medailí /spolu aj v hliadkach/, z toho 35 zlatých, 13 strieborných a 8 bronzových. Päťkrát bol celkovým víťazom SP. V kolekcii olympijských vybojoval dve zlaté, dve strieborné a jedna bronzovú medailu. Kajakárka Elena Kaliská získala počas pôsobenia v Dukle 23 medailí /spolu aj v hliadkach/, z vrcholných podujatí z toho 12 zlatých, 6 strieborných a 5 bronzových. Šesť krát bola celkovou víťazkou SP. V zbierke zlatých má dve zlaté za olympijské víťazstvo, jednu za titul majsterky sveta a päťkrát bola majsterkou Európy. Elena Kaliská bola vôbec prvou Slovenkou, ktorá získala zlatú olympijskú medailu v ére samostatnosti Slovenskej republiky. Singlkanoista Alexander Slafkovský, ktorý sa ešte nedostal na olympijské hry, no získal veľa medailí z vrcholných podujatí. Zatiaľ má 43 medailí /spolu aj v hliadkach/, z toho 23 zlatých, 14 strieborných a 6 bronzových.
Za výkladnú skriňu úspešnosti vodného slalomu v Dukle možno označiť prehľad medailistov. Traja spomenutí šampióni nie sú osamotení, lebo ich nasledovali ďalší talentovaní pretekári. Z kanoistov príchuť svetového resp. európskeho prvenstva spoznali Tomáš Kučera, Ján Bátik, Milan Kubáň, Marián Olejník, Dušan Ovčarík, Ján Šajbidor, Martin Halčin, Gabriela Stacherová a Gabriela Zamišková – Brosková. Zásluhu na tom má najmä realizačný tím Peter Mráz, ktorý bol 18 rokov hlavným trénerom ŠO VS, Peter Cibák, Jozef Martikán a Juraj Ontko st.
V poslednej dekáde, po ukončení športovej kariéry starších pretekárov, vyrastajú ďalší. Sú to medailisti najmä z majstrovstiev sveta a Európy juniorov . Sú medzi nimi Michaela Haššová, Marko Mirgorodský, Simona Maceková, Simona Glejteková, Ivana Chlebová, Patrik Gajarský a Samuel Krajčí. Do tejto plejády juniorov patrí aj Jakub Grigar, ktorý sa postupne prepracoval z juniorského majstra sveta a Európy až na strieborného medailistu z olympijských hier v Tokiu 2020. Ďalšou je Eliška Mintálová, ktorá získala 9. miesto na tých istých olympijských hrách. V roku 2022 získala zlato na majstrovstvách sveta U23 a majsterka Európy. Monika Škáchová je juniorská majsterka Európy U23 a na olympijských hrách 2020 skončila na 9. mieste. V súčasnosti pracujú na pozícií trénerov vo VŠC Dukla Tomáš Mráz, ako HT, Stanislav Gejdoš a Ján Šajbidor.