Rýchlostná kanoistika bola zriadená v Dukle Trenčín pre prirodzené podmienky na rieke Váh, kde má vodácka tradícia najstaršie korene na Slovensku. Veslári tu začali už koncom 19. storočia a kanoisti mali od roku 1923 po Prahe druhý najstarší čs. vodácky odbor. Výkonnostný vzostup urobila rýchlostná kanoistika v Dukle od roku 1970 pod odborným dohľadom prvého trénera Vladimíra Špačka, olympionika – kajakára z OH 1960 v Ríme, ktorý bol v stredisku do roku 1979. Spomedzi prvých pretekárov urobili prvé majstrovské zápisy v päťkanoe, teda v bývalej disciplíne. Loď v zložení Urban, Tóth, Válek, Panuška, Výborný si po roku 1971 dala repete aj v roku 1972. Z majstrovstiev ČSSR 1973 pribudlo do vitríny Dukly šesť zlatých medailí.
Prvé výraznejšie výsledky dosiahli vodáci v Dukle ziskom medailí z vrcholných vojenských súťaží. Bol to kajakár Viktor Podloucký s víťazstvom v roku 1974 v Tate, singlkanoista Ladislav Válek bol piaty na MS 1973 v Tampere na 10 km a ďalšou striebornou medailou z MSA 1975 ďalší singlkanoista Peter Biskupič. Za najhodnotnejšie z tohto obdobia možno považovať semifinálové 7. miesto Jindřicha Wybranieca v štvorkajaku na olympijských hrách 1976. V nasledujúcich dvoch sezónach reprezentovali na svetových šampionátoch Biskupič, Borkovec i Štark, ale olympijskej nominácie v roku 1980 sa nedočkali. Štvorkajak Dukly v zložení Hagara, Lipták, Blaho, Miškovič dokonca na čs. šampionáte porazila aj K-4 nominovanú na MS. Trénerske žezlo po K. Špačkovi prevzali M. Řezníček a J. Wybraniec.
Už v prvom roku renesancie rýchlostnej kanoistiky v novej Dukle priniesol ako prvý medailu Attila Szabó z majstrovstiev sveta 1993 v Kodani. Tento skvelý kajakár a bývalý majster sveta, po návrate z Dukly Praha, tak stihol rozšíriť svoju pozoruhodnú zbierku medailí. Odvtedy kanoisti získali na OH, MS a ME desať medailí, čo je dôkazom pevného miesta v Dukle a svedčí to aj o kvalite trénerskej práce J. Zigu, J. Divinca, L. Komárka a P. Biskupiča.
Najväčší podiel spomedzi medailistov mal kanoista Slavomír Kňazovický s 1 zlatou, 3 striebornými a 1 bronzovou medailou. Z troch olympijských štartov získal jednu medailu v roku 1996. Od roku 2001 do roku 2016 pôsobil ako hlavný tréner rýchlostnej kanoistiky v Trenčíne.
Najdlhšie pôsobiaci tréner novodobej etapy rýchlostnej kanoistiky v Trenčíne je Radovan Šimočko, ktorý má za sebou mnoho trénerských úspechov. Pod jeho vedením sa pripravuje aj náš najúspešnejší kajakár Peter Gelle, účastník olympijských hier v Londýne 2012, Riu 2016, Tokiu 2020. Okrem toho Peter vybojoval pod odborným vedením Radovana Šimočka jednu zlatú a dve strieborné medaily z MS, dve strieborné z ME a jednu bronzovú medailu z ME U23 a mnoho cenných umiestnení zo svetových pohárov. V Petrových krokoch pokračuje aj mladý úspešný kajakár Milan Dörner, ktorý má na konte zlatú medailu z MS U23 a zlato z ME U23, striebro z ME a bronz z Univerzitných MS. Veľkou nádejou je Katarína Pecsuková, juniorská medailistka, ktorá získala bronz z MSJ a striebro z MEJ. Obaja sú zverencami trénera Radovana Šimočka. Jeho rukami prešli v minulosti aj ďalší úspešní športovci, ako napríklad Miroslav Zaťko a Ľubomír Beňo, obaja akademickí majstri sveta a Martin Jankovec majster Európy.
Ďalšími úspešnými trénermi vo VŠC DUKLA pôsobiacimi pri rýchlostnej kanoistike sú Ladislav Belovič a Ľubomír Hagara. Ľubomír Hagara sa po úspešnej športovej kariére (5. miesto OH Londýn 2012) etabloval do pozície trénera a snaží sa svoje skúsenosti odovzdať mladšej generácii. Pod jeho taktovkou sa v súčasnosti pripravuje aj najlepší kanoista na Slovensku Matej Rusnák a ďalší perspektívni mladí športovci.
Ladislav Belovič, bývalý úspešný reprezentant v rýchlostnej kanoistike (ziskal zlatú medailu z MS, zlatú medailu z ME, striebornú medailu z ME U23, bronz z MSJ a MEJ) pôsobí od roku 2016 vo VŠC Dukla ako hlavný tréner športového oddielu rýchlostnej kanoistiky.