História lyžovania je s VŠC Dukla spätá od jeho vzniku. Lyžiari Dukly prišli ako tretí v poradí, aby spolu s futbalistami a atlétmi od 1. januára 1966 vytvorili prvú športovú rotu. Odvtedy veľkou mierou prispeli výsledkami k vyššiemu renomé športu v meste pod Urpínom. Osobitne treba vyzdvihnúť skokanov na lyžiach, ktorí priviezli medaily z olympijských hier a majstrovstiev sveta a lyžiarov, ktorí predovšetkým v posledných dvoch dekádach svojej 55-ročnej histórie napĺňajú vitrínu úspechov Dukly.
Príchod lyžiarov z Dukly Liberec do Banskej Bystrice v šesťdesiatych rokoch bol viazaný na vybudovanie skokanského areálu v na Králikoch s dlhodobo priaznivými snehovými podmienkami. Hoci boli vypracované projekty, investovaných veľa prostriedkov a samotnými lyžiarmi bolo odpracovaných tisíce brigádnických hodín, doteraz nebol areál dobudovaný do plánovaných parametrov. Aj v existujúcich podmienkach, bez certifikátu FIS, sa však konali preteky skokanov na Králikoch. Za kvalitnými podmienkami skokani vždy museli cestovať a o to obdivuhodnejšie boli ich výkony.
Pre zachovanie chronológie treba uviesť, že krátkodobo pôsobili v Dukle dve odvetvia. Najprv zjazdári v období rokov 1966 až 1984, medzi ktorými treba uviesť mená Bašta, Heczko, Janda, Máša, Pančucha, Šťastný a Vojtěch. Pod vedením trénerov Jiřího Vlčka, Vlastimila Horáka a Mariána Králika aj v početne menšom družstve vyrástli reprezentanti. Jaroslav Janda bol vôbec prvým olympionikom Dukly na zimných OH 1968 v Grenobli. Z ďalších zjazdárov, ktorí vojenčili v B. Bystrici, bol dvojnásobným olympionikom Bohumír Zeman (1976 a 1980). Zjazdári Dukly dosiahli len na medaily z vojenských súťaží. Na reprezentačného trénera čs. zjazdárok sa vypracoval Pavol Šťastný a čs. zjazdárov Marián Králik.
Lyžiari – bežci pôsobili v Dukle v rokoch 1970 až 1982. Tréneri Dalibor Cisár, Pavol Šovčík a Róbert Vasiliak odviedli obetavú prácu, ale špičkový pretekár z ich zverencov nevyrástol. K prvým v bielej stope patrili Dufek, Horčička, Klement, Petr, Ryjáček. Medailu z vojenských súťaží získal iba Grnáč. Dvojkoľajnosť znamenala preklonenie váh kvality na stranu strediska ČH Štrbské Pleso …
Pýchou banskobystrickej Dukly boli skokani. Od príchodu prvej garnitúry skokanov z Liberca s menami Antal, Balcar, Doležal, Jakoubek, Lenemayer, Roman, Seget, Seidl, Šimo položil základy budúcich úspechov tréner Miroslav Martinák. Nadviazal na prácu trénera domáceho klubu Štefana Slivku, čo sa prejavilo časom aj na príleve pretekárov do Dukly spomedzi domácich odchovancov. Najlepšími zo 42 domácich boli Jozef Rusko, Jozef Hýsek, Ján Tánczos, Marián Bielčík a najmä Martin Švagerko. Hlavným trénerom v Dukle sa stal Peter Schlank, ktorý bol istý čas trénerom čs. reprezentantov. Trénermi reprezentácie doma i v zahraničí boli tiež Ján Tánczos, Ján Jelenský a Jozef Lepko.
Práve skokan na lyžiach Karel Kodejška bol prvým športovcom Dukly, ktorý získal titul majstra sveta v roku 1975 v letoch na lyžiach. Po ňom preslávil Duklu štvornásobný olympionik Jiří Parma. Bol tiež majstrom sveta na strednom mostíku roku 1987. Parma spolu s F. Ježom sa podieľali na zisku bronzových medailí družstva ČSFR na zimných OH 1992. Medzi najlepších skokanov ešte patrili Bohumil Doležal, Jaromír Liďák a Ladislav Dluhoš. Z domácich do špičky patril Martin Švagerko. Po titule juniorského majstra sveta (ešte ako žiak IŠŠ) výkonnostne vyrástol v Dukle až po medailistu z MS.
Súčasný štatút umožnil zaradenie ďalších jednotlivcov – lyžiarov do strediska. Z lyžiarov na tráve na majstrovstvách sveta v roku 1995 štartovali Jamrich a Podhorský. V roku 2005 sa stala členkou Dukly zjazdárka Veronika Zuzulová, ktorá prenikla do svetovej špičky a v svojej bohatej športove kariére dosiahla viacnásobne výborné výsledky. Vo Svetovom pohári dosiahla 5 víťazstiev a celkovo 30 pódiových umiestnení. Štartovala na ZOH vo Vancouveri, kde skončila na 10. mieste. V svojej kariére niekoľkokrát na MS a ME skončila v prvej desiatke pretekárok.
Od sezóny 2010/2011 až do súčasnosti je reprezentantom Dukly lyžiar Adam Žampa, ktorý už v roku 2011 štartoval na MS a následne opakovane aj na ZOH. Na ZOH 2014 v Soči skončil Adam na 5.mieste v super kombinácií a na 6.mieste v slalome. Na ZOH 2022 v Pekingu obsadil 15.miesto v obrovskom slalome. Sumár jeho výborných výsledkov na MS a ZOH svedčí o jeho výbornej reprezentácii VŠC Dukla. Ďalším , ktorý na svahoch od sezóny 2014/2015 výborne reprezentuje značku Dukly je jeho brat Andreas Žampa, taktiež účastník ZOH a MS. Na ZOH 2022 v Pekingu skončil na 16.mieste v obrovskom slalome. Obaja bratia štartujú v reprezentačnom tričku každoročne v edícií Svetového pohára.
Od roku 2013 je reprezentantkou VŠC Dukla lyžiarka Petra Vlhová, ktorá je majsterkou sveta v obrovskom slalome z roku 2019 a vyhrala veľký glóbus vo Svetovom pohári v roku 2021. Je našou zlatou medailistkou zo ZOH v Pekingu 2022. Petra je dlhodobo na špici ženského lyžovania a pravidelne rozširuje zbierku svojich medailových umiestnení. Vo Svetovom pohári dosiahla už 57 pódiových umiestnení, z toho 26 víťazných.
Zo súčasných lyžiarok štartovala na posledných ZOH v Pekingu mladá Rebeka Jančová. O úspechoch lyžiaroch v 55-ročnej histórií VŠC Dukla hovorí štatistika umiestnení na jednotlivých ZOH,MS,ME a vo Svetovom pohári.