História slovenskej armádnej cyklistiky má bohatú tradíciu. Od roku 1969 začala cyklistika písať svoju históriu v Dukle Trenčín. Na ceste i na dráhe získali v doterajšej histórii cyklisti oboch kolektívov vzácne úspechy na všetkých vrcholných podujatiach, ktorými sa pýši nielen vojenský šport.
V dráhovej cyklistike má Dukla svoju symbolickú olympijskú pečať už od svojich začiatkoch. Najvýraznejšie sa o to zaslúžil medzi pretekármi, aj trénermi olympijský víťaz Anton Tkáč. Okrem toho dráhari získali vzácne úspechy na všetkých vrcholných podujatiach. Dráhová cyklistika je od vzniku Dukly v roku 1969 v nej permanentne a rovnako stabilné miesto mala v Bratislave. Determinovala to dlho jediná dráha na Slovensku, než bola vybudovaná ďalšia v Prešove. Pri zrode boli pretekári Dukly ŽTU (Ženijno-technické učilište) a trénersky primát patrí Antonovi Gubrickému. K prvým menám patrili Petr Pavlíček, Miro Prymus, Jan Čáp, Ivan Pastucha. Prvé výraznejšie výsledky zaznamenali dráhari v roku 1973, odkedy začal pôsobiť v Dukle ako tréner Dušan Škvarenina. Prvé medaily pre Duklu v medzinárodnej konkurencii získali stíhači Milan Puzrla a Zdeněk Dohnal na Letnej spartakiáde spriatelených armád roku 1973 v Brne.
Dukla Trenčín, resp. jej detašované pracovisko Dukla Bratislava sa stala vážnym konkurentom cyklistických dráharských centier v Dukle Praha a Dukle Brno. Olympijský triumf v šprinte Antona Tkáča a účasť ďalších troch pretekárov na OH 1976 v Montreale bol dôkazom kvalitnej práce. Boli nimi stíhači Zdeněk Dohnal a Jiří Pokorný, na ceste v časovke družstiev na 100 km štartoval Milan Puzrla. Kredit Dukly v nasledujúcom roku upevnili ziskom titulu majstrov sveta v tandeme Vladimír Vačkář s Miroslavom Vymazalom. Najvyšší lesk Dukle pridali v roku 1978 Anton Tkáč v šprinte a tandem Vačkář – Vymazal ďalšími titulmi majstrov sveta. „Zlatú éru“ dráharov Dukly v osemdesiatych rokoch predĺžili tandemy. Špeciálna disciplína zásluhou Pavla Martínka, Vítězslava Vobořila, Romana Řehounka, Jiřího Illeka a Lubomíra Hargaša, obohatila stredisko o 3 zlaté, 4 strieborné a 2 bronzové medaily z majstrovstiev sveta. Zodpovedným trénerom dráharov bol najdlhšie Dušan Škvarenina, ktorý od roku 1973 asistoval Antonovi Gubrickému. Na vedúcej pozícií bol od roku 1978 bol až do roku 1990 . Na všetkých úspechoch bol tiež „podpis“ Antona Tkáča, ako klubového i reprezentačného trénera.
Na dobrom základe robili potom okrem Antona Tkáča aj ďalší tréneri Miroslav Vymazal a napokon od roku 1992 Miroslav Burčík. Na čele oddielu dráhovej cyklistiky bol spolu so Stanislavom Hrabákom. Účasť ich zverencov na predošlých troch OH a najmä medaily špecialistov na viacdňové preteky dvojíc Martina Lišku a Jozefa Žabku a tiež výsledky šprintérov svedčia o ich dobrej práci.
V súčasnosti robí výborné meno VŠC Dukla svojimi výsledkami naša dráhová cyklistka Alžbeta Bačíková.
V cestnej cyklistike má VŠC Dukla v svojej 55-ročnej histórií rovnako mnoho výrazných postáv , hoci sa nemôže pochváliť toľkými medailami z vrcholných podujatí ako dráhová. V skromných začiatkoch v roku 1969 začínala partia zo Spojovacieho učilišťa z Nového Mesta nad Váhom. Z priekopníkov treba spomenúť mená Petra Ftoreka, Eda Kuračku, Jiřího Sádovského, Zdena Voráčka, Hančára, Kulhánka. Základy trénerské i funkcionárske položil cyklistike Rudolf Schrimpel. Na jeho prácu nadviazal už od roku 1970 Daniel Gráč, účastník OH 1964 v Tokiu, Pretekov mieru a viacnásobný čs. šampión na ceste i na dráhe, držiteľ viacerých čs. rekordov. Cestní cyklisti z Dukly Trenčín často ukázali chrbát svojej konkurencii. Boli medzi nimi také osobnosti ako Pavol Čambal, Ján Stejskal, Pavol Gálik, Václav Antoš, Ján Ciutti, neskôr takí jazdci ako Jiří Stratílek, Anton Novosad, Vendelín Kvetan, Milan Jurčo, Jozef Regec, Peter Prívara, či Pavel Padrnos.
Do medailovej bilancie Dukly výrazne prispel Milan Puzrla ziskom bronzovej medaily z MS 1974 v stíhacích pretekoch družstiev. Svoje skúsenosti Puzrla odovzdával v Dukle ako tréner od roku 1978. Istý čas pôsobil pri cestároch aj Dušan Škvarenina.
Najväčšou perlou na náhrdelníku úspechov cestárov Dukly ostáva strieborná medaila Milana Dvorščíka z MS roku 1994 zo Sicílie, pričom treba zdôrazniť, že ide o prvú medailu Slováka z cestného šampionátu. Vysokú hodnotu malo 3. miesto Miroslava Liptáka na Pretekoch mieru 1991. Tiež jeho celkové prvenstvo na etapových pretekoch Okolo Slovenska v roku 1990, ako štvrtého cyklistu z Dukly, resp. bývalého pretekára Dukly po Pavlovi Čambalovi (1974), Josefovi Dvořákovi (1975) a pred Jánom Valachom (1996). V etapových pretekoch v zahraničí dosiahli víťazstvá Maroš Kováč a Ján Šipeky a tiež Matej Jurčo medzi profesionálmi. Patria na konto realizačného tímu pod vedením hlavného trénera Vendelína Kvetana a jeho kolegov Josefa Dvořáka a Pavla Ďurecha
Cyklisti Dukly Trenčín – Trek sa v roku 2013 zúčastnili 23. Armádnych Majstrovstiev sveta CISM v cyklistike . V družstvách v zložení Maroš Kováč, Patrik Tybor, Matej Jurčo, Martin Mahďar a Michael Kolář získali striebornú medailu.
V roku 2016 sa cyklisti presunuli z Trenčína do VŠC Dukla v Banskej Bystrici. Cyklistika dnes patrí medzi prioritné športy na Slovensku a Dukla k tomu určite prispieva. V našom vojenskom športovom centre nachádzajú cyklisti veľmi dobré podmienky. Je to všetko potrebné zázemie aj ľudia, ktorí ju chcú rozvíjať a prispievať tak k zvyšovaniu úrovne tohto športu. V tíme popri skúsených cyklistoch dostávajú miesto aj mladí pretekári. Tím je dvanásťčlenný a vedie ho vo funkcii športového riaditeľa Martin Fraňo s asistentom Marošom Kováčom. Tím sa zaregistroval pod názvom Dukla Banská Bystrica na UCI ako kontinentálny. Zloženie tímu je z dvoch častí. Sú to elitní pretekári, okrem ktorých v tíme pôsobí aj mládežnícka sekcia pretekárov U23. Súčasná cyklistické družstvo tvoria Erik Baška, Adam Foltán, Lukáš Kubiš, Filip Lohinský, Samuel Tuka, Patrik Tybor a Lukáš Lengvarský. Viacerí už majú za sebou úspechy pri štartoch doma aj v zahraničí. Lukáš Kubiš štartoval za Slovensko na posledných letných olympijských hrách v Tokiu.