BRATISLAVA, 19. 12. 2019 – (SITA) – V tradičnej novinárskej ankete Športovec roka 2019 na Slovensku zvíťazili medzi jednotlivcami alpská lyžiarka Petra Vlhová a v kategórii družstiev hliadka vodných slalomárov 3x C1 mužov Michal Martikán, Alexander Slafkovský a Matej Beňuš. Výsledky ankety Klubu športových redaktorov Slovenského syndikátu novinárov (KŠR SSN) Športovec roka 2019 slávnostne vyhlásili vo štvrtok večer v činohernej sále novej budovy Slovenského národného divadla v Bratislave.
V ankete, ktorá v bývalom Československu písala svoju tradíciu už od roku 1959 a v rámci samostatnej Slovenskej republiky od roku 1993, triumfovala 24-ročná Liptáčka premiérovo. Za ňou nasledovali jej viacnásobní víťazi. Petra Vlhová sa v zime 2019 stala majsterkou sveta v obrovskom slalome vo švédskom Aare, najcennejší kov na MS v alpskom lyžovaní získala ako prvá Slovenka. Okrem toho na šampionáte pridala aj striebro v kombinácii a bronz v slalome. Majsterkou sveta sa rovnako vo Švédsku stala v zime 2019 druhá v poradí biatlonistka Anastasija Kuzmina, ktorá medzičasom ukončila kariéru. V Östersunde ovládla rýchlostné preteky na 7,5 km. Tretí v poradí cyklista Peter Sagan na Tour de France získal siedmykrát v kariére zelený dres najlepšieho v bodovacej súťaži a prekonal rekord Nemca Erika Zabela.
V kategórii kolektívov najviac hlasov získala hliadka vodných slalomárov 3x C1 mužov Michal Martikán, Alexander Slafkovský a Matej Beňuš. Spomenuté trio v septembri deviatykát bez prerušenia získalo titul Majstrov sveta vo svojej disciplíne. Druhé miesto obsadili hokejbalisti Slovenska za titul svetových šampiónov piatykrát v histórii a štvrtýkrát za sebou. Tretí skončil štvorkajak rýchlostných kanoistov (Samuel Baláž, Erik Vlček, Csaba Zalka a Adam Botek) za bronz na MS v maďarskom Szegede. V tohtoročnej ankete hlasovalo 91 členov KŠR SSN, hlasy dostalo 38 jednotlivcov a 12 športových kolektívov. Za Športovú legendu na slávnosti vyhlásili najlepšieho niekdajšieho výborného atléta Jozefa Plachého, účastníka štyroch OH v rokoch 1968, 1972, 1976 a 1980. Divácku cenu získali v kategórii olympijský šport Petra Vlhová a v kategórii neolympijský šport Attila Végh.
Premiérový triumf Vlhovej, najúspešnejší sú Moravcová a Martikán
Vlhová triumfovala v prestížnej novinárskej ankete a na druhú priečku odsunula minuloročnú víťazku biatlonistku Anastasiju Kuzminu. Ta má na svojom konte tri prvenstvá rovnako ako tretí v poradí Sagan. Viac triumfov v 26-ročnej histórii tejto ankety ako spomenuté duo majú na konte len plavkyňa Martina Moravcová (šesť) a vodný slalomár Michal Martikán (štyri). Meno Vlhovej nechýbalo ani na jednom z 91 hlasovacích lístkov, pričom 71-krát bolo na prvom mieste, v ďalších 18 prípadoch bola v prvej trojke a dvakrát sa nedostala medzi elitné trio. Kuzminovej aj Saganovo meno chýbalo na jednom lístku.
Najväčší boj v desiatke bol o 7. miesto, do posledného momentu hlasovania sa oň uchádzali biatlonistka Paulína Fialková, strelkyňa Danka Barteková a vodný slalomár Matej Beňuš. Napokon Fialková predstihla o jeden bod Bartekovú a o päť Beňuša. Až záverečný deň hlasovania rozhodol o zložení kompletnej desiatky, deväť mien bolo istých takmer už od začiatku, ale na 10. priečke priebežného poradia sa striedali Henrieta Farkašová s Milanom Škriniarom. Napokon z ich súboja vyšiel úspešnejšie futbalista Interu Miláno a premiérovo sa dostal do desiatky najlepších v ankete. Najúspešnejšiu slovenskú paralympioničku zdolal o desať bodov.
Okrem Škriniara je nováčikom medzi desiatkou laureátov tenista Filip Polášek. Stálicou ankety je Peter Sagan, ktorý sa v Top 10 objavil prvýkrát v roku 2011 a odvtedy nechýbal ani raz a s výnimkou 2014 bol vždy na pódiu. Sedemkrát sa medzi desiatku najúspešnejších športovcov a športovkýň na Slovensku dostala Anastasija Kuzmina, šesťkrát Zdeno Chára. Petra Vlhová je v Top 10 štvrtý raz, Matej Beňuš tretí. Ján Volko, Paulína Fialková a Danka Barteková sa predstavili na galavečere druhýkrát.
Po dvoch druhých a piatich tretích miestach vystúpila na vrchol vodnoslalomárska hliadka 3xC1. Hokejbalisti sa do elitnej trojky kolektívov dostali premiérovo. Štvorkajaky na 500 i 1000 m v rôznom zložení sú už stálice ankety, veď jej laureátmi boli doteraz desaťkrát.
Elitný strednotratiar už aj Športovou legendou
Skvelý bežec na 800 a 1500 metrov Jozef Plachý sa narodil 28. februára 1949 v Košiciach a má české aj slovenské občianstvo. Účastník štyroch OH v behoch na stredné trate (1968 – 5. miesto na 800 m, 1972, 1976 a 1980), bol držiteľ európskeho juniorského rekordu na 800 metrov časom 1:45,9 min, ktorý utvoril v semifinále na OH v Mexico City a vo finále, v ktorom skončil piaty (druhý z Európanov), ho vyrovnal. Pamätný je jeho triumf z nemeckého Stuttgartu 1969, kde v medzikontinentálnom stretnutí Európa – Amerika finišoval v československom rekorde 1:45,4 min, ktorý bol slovenský rekord až do roku 2008, teda takmer štyri desaťročia. Prekonal ho až Jozef Repčík na Zlatej tretre v Ostrave časom 1:44,94 min.
Má striebro z ME v Aténach 1969 v behu na 800 m, ďalšie cenné medaily na 800 m z halových šampionátov – zlato z ME v Grenobli 1972, bronzy z ME v Rotterdame 1973 aj z ME v Göteborgu 1974, z Rotterdamu aj striebro z nevšednej štafety na 4×4 kolá v čisto slovenskej zostave Kováč, Samborský, Plachý, Šišovský; na Svetovej letnej univerziáde v Sofii 1977 zvíťazil v behu na 1500 metrov. Najlepší slovenský strednotratiar dal dôstojnú bodku za kariérou na svojich štvrtých OH v Moskve 1980, kde vo finále 1500 m za účasti Coea a Ovetta dobehol šiesty. Bol aj európsky rekordér na 880 y (1:46,7, 1970) a získal 13 čs. titulov a 3 slovenské. Držiteľ Strieborných kruhov SOV (2009), do Siene slávy slovenskej atletiky ho uviedli v roku 2013.
Vyjadrenia ocenených športovcov z VŠC DUKLA Banská Bystrica:
Petra Vlhová (zjazdové lyžovanie, 1. miesto): “Pozdravujem všetkých a prajem pekný večer. Ospravedlňujem sa, že nemôžem byť s vami. Prvýkrát som sa stala športovcom roka, čo ma veľmi teší. Moje výsledky v minulej sezóne boli úžasné. Chcem sa v prvom rade poďakovať môjmu tímu, rodičom, priateľovi aj sponzorom. Budem sa snažiť stále dávať zo seba maximum, aby som ešte lepšie jazdila v ďalšej sezóne. Ešte raz, mrzí ma, že nemôžem byť s vami na galavečere, ale ak chcem víťaziť, musím súťažiť.”
Anastasija Kuzmina (biatlon, 2. miesto): “Som v tejto ankete poslednýkrát ako športovkyňa. Cenu si za výkony dnes preberiem naposledy. Všetko má svoj začiatok, ale aj koniec. Dnes som síce nevyhrala, ale Peťka si to zaslúži. Podávala také výkony, na aké som ja nemala. Obe sme mali viac šancí na úspech a jej to šlo viac. U mňa to bol viac boj samej so sebou ako súťaž na diaľku s Peťkou. Minulá sezóna bola zlatou bodkou mojej športovej kariéry. Začala sa pre mňa nová etapa života, ktorá je krásna a intenzívna. Čoskoro sa má ochladiť a už sa teším, kedy napadne sneh a vytiahnem lyže. Možno vytiahnem aj pušku, pretože ku mne prídu rodičia, ktorí sa pripravujú na ´Masters games´, teda olympiáda veteránov. Urobím im teda nejaký sparing.”
Paulína Fialková (biatlon, 7. miesto:): “Veľmi ma mrzí, že sa nemôžem zúčastniť na dnešnom galavečere. Som však vo Francúzsku, kde na Svetovom pohári opäť hájim slovenské farby. Chcem sa poďakovať za hlasy, priazeň a podporu, ktoré ste mi poskytovali a naďalej poskytujete. Nabíja ma to neskutočnou energiou. Chcem, aby ste si dnešný večer užili a v mene celého tímu vás srdečne pozdravujem.”
Alexander Slafkovský (člen hliadky 3x C1 vo vodnom slalome, 1. miesto): “Je to také zadosťučinenie. Stále do toho dávame maximum a viac ako titul majstra sveta u nás nie je. V ankete nám však stále ten posledný pomyselný krôčik chýbal. Teraz si už asi športoví novinári povedali, že získať titul deväťkrát za sebou je frajerina a dopriali nám triumf v ankete. Teraz je pred nami nová výzva, už aj súperi sú v očakávaní, či sa nám tá magická desiatka podarí.”
Michal Martikán (člen hliadky 3x C1 vo vodnom slalome, 1. miesto): “Teraz žartujem, ale myslel som si, že až po desiatom titule majstra sveta za sebou nám to vyjde. Je veľká česť dostať sa medzi špičkových slovenských športovcov. Niekedy sú výsledky ankety prekvapujúce, ale taká je anketa.”
Kráľovná Petra má za sebou sezónu snov, akú slovenské lyžovanie predtým nezažilo
“Sme malý tím z malej krajiny a ja som hrdá Slovenka.” Slová Petry Vlhovej po zisku zlatej medaily v obrovskom slalome na majstrovstvách sveta vo švédskom Aare znejú v ušiach športovej verejnosti aj po desiatich mesiacoch ako ten najkrajší refrén. Až za “babou” z Liptova vtedy skončili dve olympijské šampiónky v tejto disciplíne Viktoria Rebensburgová a Mikaela Shiffrinová. Museli sa uspokojiť s medailami menej cenného odlesku.
Nebol to zďaleka jediný famózny počin Vlhovej v poolympijskej sezóne. Zo svetového šampionátu na severe Európy si priniesla medailový komplet, keď okrem zlata v obrovskom slalome brala striebro v kombinácii a bronz v slalome. “Tri stotiny jej chýbali na prvú zlatú medailu v kombinácii. Vtedy som si pomyslel, že z toho budú tri medaily, každá za jednu stotinku, čo stratila na Wendy Holdenerovú. Vyšlo to stopercentne,” uviedol vtedy šéf odvetvia alpských disciplín a viceprezident SLA Ján Garaj pre agentúru SITA. ”
Tri medaily z Aare boli čerešnička na torte za sezónou snov, akú nielen Petra Vlhová, ale aj celé slovenské zjazdové lyžovanie nikdy predtým nezažilo. Zverenkyňa Livia Magoniho to naplno rozbalila aj vo Svetovom pohári, kde si pripísala 14 pódiových umiestnení (5-6-3), z toho až päťkrát sa ocitla na najvyššom stupienku pre víťazky. Snové obdobie odštartovala na sklonku roka 2018 v rakúskom Semmeringu, kde triumfovala v obrovskom slalome. Na Nový rok sa tešila z celkového triumfu na tzv. mestských pretekoch v paralelnom slalome v nórskej metropole Oslo. Nasledoval víťazný slalom vo Flachau, kde jej okrem hustého sneženia strpčovala život aj choroba a vo februári a marci pridala ďalšie dve víťazstvá v obrovskom slalome. Prvé v slovinskom Maribore a druhé na severe Česka v Špindlerovom Mlyne, kde v hľadisku nechýbali stovky slovenských vlajok a atmosféra pripomínala medzinárodné majstrovstvá Slovenska. “Je tu toľko Slovákov, že sa cítim ako na domácich pretekoch. Všetkým patrí veľké ďakujem,” rada poznamenala Petra Vlhová.
Ešte pred podujatím SP v Špindlerovom Mlyne si Vlhová odskočila aj domov na Slovensko, aby potešila fanúšikov na jednom zo svojich domovských kopcov v Jasnej, kde sa konali preteky Európskeho pohára v slalome aj obrovskom slalome. Vo skvelej atmosfére dvakrát zvíťazila a potvrdila, že aj preteky tzv. nižšej kategórie nepodceňuje. “Naozaj sme do poslednej chvíle premýšľali, či bude Petra súťažiť. Náš pôvodný zámer prepraviť sa vrtuľníkom zo Špindlerovho Mlyna do Jasnej zlyhal pre počasie a po osemhodinovej ceste autom sme dorazili domov až v piatok o pol ôsmej večer. Verím však, že Peťa si to s domácimi fanúšikmi užila,” komentoval Boris Vlha, Petrin brat a stály člen minitímu Vlhovcov.
Najmä vďaka Vlhovej nebola sezóna Svetového pohára 2018/2019 v ženskom zjazdovom lyžovaní iba suverénnym predstavením Mikaely Shiffrinovej. Celkové druhé miesto v bojoch o veľký aj dva malé glóbusy za slalom aj obrovský slalom urobilo z ambicióznej Liptáčky druhú najlepšiu lyžiarku na svete. To však nemusí a podľa jej trénera Livia Magoniho nesmie byť jej strop. “Chceme nielen reálne súperiť so Shiffrinovou, ale ju aj pravidelne zdolávať. Urobíme všetko preto, aby sme aj v budúcnosti robili radosť sebe aj našim fanúšikom,” sľúbil pred novou sezónou tréner Livio Magoni.
(titulná foto zdroj: fb Petry Vlhovej)