ÖSTERSUND, 16. 3. 2019 – (SITA) – Zlatú medailu vo sobotňajších pretekoch štafiet žien na 4 x 6 km na majstrovstvách sveta vo švédskom Östersunde získali nórske biatlonistky Synnöve Solemdalová, Ingrid Landmark Tandrevoldová, Tiril Eckhoffová a Marte Olsbuová-Röiselandová. Na druhom mieste so stratou 24,3 s na víťazky skončili domáce Švédky Linn Perssonová, Mona Brorssonová, Anna Magnussonová a Hanna Öbergová. Bronzovú medailu si vybojovali Ukrajinky Anastasia Merkušinová, Vita Semerenková, Julia Džimová a Vaľ Semerenková, keď zaostali o 35,1s za víťazným kvartetom. Na štart sa postavilo 23 štafiet.
Malý krištáľový glóbus v disciplíne štafety žien si vybojovali Nórky, ktoré mali v konečnom poradí osembodový náskok pred druhými Nemkami. Práve nemecké reprezentantky získali malý glóbus v uplynulých troch ročníkoch SP. Nórky naposledy predtým triumfovali v tejto disciplíne v sezóne 2012/2013.
Slovensko v pretekoch reprezentovala štvorica Ivona Fialková, Terézia Poliaková, Anastasia Kuzmina, Paulína Fialková.
Ivona Fialková po dvoch dobíjaniach odovzdávala po prvom úseku slovenskú štafetu na 6. mieste so stratou takmer 30 sekúnd na čelo pretekov. Poliaková nepredviedla optimálny bežecký výkon a po jej dvoch dobíjaniach patrila slovenskému kvartetu pri druhej odovzdávke priebežná 11. pozícia. Anastasia Kuzmina napriek trom opravám na strelnici posunula slovenskú štafetu na 7. pozíciu. Paulína Fialková dvakrát dobíjala a finišovala na skvelom 6. mieste.
“Už tradičné šieste miesto v tejto sezóne. Určite je to veľmi potešujúce. Umiestnenie v prvej šestke je vzácne. Ako ste však videli aj podľa priebehu pretekov, všetko bolo možné. Aj víťazky absolvovali jedno trestné kolo. V dnešných podmienkach sme mohli útočiť na medailové umiestnenie. Ja si veľmi vyčítam svoj výkon. Potvrdila som, že strieľať neviem. Išla som do každej rany opatrne, chcela som prekvapiť, stiahnuť čas, aby mala Paulína lepšiu pozíciu. Znovu som to však podcenila na strelnici. Som veľmi spokojná s výkonmi Ivony a Terézie. Obidve zvládli svoj úsek,” skonštatovala A.Kuzmina pre RTVS.
“Nebol to môj najlepší štafetový výkon. Po každej streľbe som sa snažila predstihnúť niektoré pretekárky pred sebou, aby som Terke odovzdávala štafetu na čo najlepšom mieste. Celkovo som však spokojná aj so streľbou aj s behom,” povedala Ivona Fialková, cituje ju portál biathlon-info.sk.
“Predviedli sme kvalitný výkon ako už aj predtým v tejto sezóne. Trochu ma mrzí, že som až dvakrát dobíjala v ľahu. Na trati to bolo dnes v poriadku a teším sa na preteky s hromadným štartom,” dodala Paulína Fialková, cituje ju portál biathlon-info.sk.
“So streľbou som spokojná, že to bolo bez trestného kola. Ta nepresná rana v stoji ma mrzí, bola to rovnaká chyba ako vo vytrvalostných pretekoch,” uviedla Poliaková pre RTVS.
Po prvom úseku bola vďaka dobrému výkonu Lisy Vittozziovej na čele pretekov talianska štafeta. Druhé Ukrajinky zaostávali o 5,4 s. Po druhej odovzdávke boli na prvom mieste prekvapujúco Američanky, keď sa skvelým výkonom zaskvela Clare Eganová. Druhá priečka patrila s minimálnou stratou 0,5 s Taliankam. Na treťom úseku sa predviedla domáca Anna Magnussonová a posunula švédsku štafetu na vedúcu pozíciu. Druhé miesto naďalej patrilo Američankám, ktoré zaostávali o 11,5 s. Na záverečnej položke nezvládla domáca Öbergová a pustila pred seba na vedúcu pozíciu Nórku Olsbuovú-Röiselandovú. Nórska reprezentantka nepripustila prekvapenie a finišovala ako prvá pred domácim kvartetom. Ako tretie klasifikovali Ukrajinky.
Na uplynulom svetovom šampionáte v Hochfilzene 2017 sa z triumfu v pretekoch štafiet žien tešilo nemecké kvarteto v zložení Vanessa Hinzová, Maren Hammerschmidtová, Franziska Hilderbrandová a Laura Dahlmeierová. Slovenky obsadili pred dvomi rokmi solídne 8. miesto, keď SR reprezentovali sestry Fialkové, Anastasia Kuminová a Jana Gereková. Nemecké ženy sú zároveň aj historicky najúspešnejšie v tejto disciplíne, keď na MS získali dohromady už 18 medailí (10-4-4).
V aktuálnej sezóne Svetového pohára sa uskutočnili štyri preteky štafiet žien. Vždy sa z triumfu tešila iná krajina. V rakúskom Hochfilzene zvíťazili Talianky, v nemeckom Oberhofe uspeli Rusky, v nemeckom Ruhpolding triumfovali Francúzky a v kanadskom Canmore sa na najvyšší stupienok postavili Nemky. Slovenské reprezentantky v úvodných štafetových pretekoch sezóny v Hochfilzene nepresvedčili, keď skončili až na 14. mieste. Nasledovali však dve výborné 6. miesta v nemeckých strediskách Oberhof a Ruhpolding, kde štartovali v zložení Ivona Fialková, Paulína Fialková, Terézia Poliaková s finišmankou Anastasiou Kuzminou. V kanadskom Canmore reprezentantky SR na štarte chýbali.
Medzi mužmi Slovensko v pretekoch štafiet reprezentovala štvorica Michal Šíma, Matej Kazár, Tomáš Hasilla a Martin Otčenáš. Úvodný úsek sa Šímovi nevydaril, keď po šiestich dobíjaniach a jednom trestnom okruhu odovzdával štafetu až na priebežne poslednom 26. mieste. Kazár dvakrát na strelnici opravoval a posunul slovenskú štafetu na 24. priečku. Hasilla musel absolvovať trestné kolo a pri poslednej odovzdávke patrila slovenskému kvartetu 22. pozícia. Otčenáš ešte dokázal vylepšiť pozíciu slovenského kvarteta a finišoval na 18. priečke.
Majstrovstvá sveta 2019 v biatlone – Östersund (Švéd.) – sobota:
Štafety žien na 4 x 6 km: 1. Nórsko (Synnöve Solemdalová, Ingrid Landmark Tandrevoldová, Tiril Eckhoffová, Marte Olsbuová-Röiselandová) 1:12:00,1 h (1+8), 2. Švédsko (Linn Perssonová, Mona Brorssonová, Anna Magnussonová, Hanna Öbergová) +24,3 s (0+6), 3. Ukrajina (Anastasia Merkušinová, Vita Semerenková, Julia Džimová, Vaľ Semerenková) +35,1 (0+5), 4. Nemecko (Vanessa Hinzová, Franziska Hildebrandová, Denise Herrmannová, Laura Dahlmeierová) +35,6 (1+14), 5. Rusko (Jevgenija Pavlovová, Svetlana Mironovová, Uliana Kajševová, Jekaterina Jurlovová-Perchtová) +43,6 (0+12), 6. Slovensko (Ivona Fialková, Terézia Poliaková, Anastasia Kuzminová, Paulína Fialková) +53,1 (0+9)
Konečné poradie štafiet žien (po 5 pretekoch): 1. Nórsko 249, 2. Nemecko 241, 3. Francúzsko 230, 4. Švédsko 215, 5. Rusko 214, 6. Taliansko 190, … 12. Slovensko 141
Štafety mužov na 4 x 7,5 km: 1. Nórsko (Lars Helge Birkeland, Vetle Sjaastad Christiansen, Tarjei Bö, Johannes Thingnes Bö) 1:12:03,7 h (0+6), 2. Nemecko (Erik Lesser, Roman Rees, Arnd Pffeifer, Benedikt Doll) +38,1 s (0+8), 3. Rusko (Matvej Jelisejev, Nikita Poršnev, Dmitrij Malyško, Alexander Loginov) +1:04,1 min (0+7), 4. Česko (Michal Šlesingr, Ondřej Moravec, Tomáš Krupčík, Michal Krčmář) +1:20,7 (0+6), 5. Slovinsko (Miha Dovžan, Jakov Fak, Klemen Bauer, Rok Tršan) +1:22,4 (0+5), 6. Francúzsko (Antonin Guigonnat, Quentin Fillon-Maillet, Simon Desthieux, Martin Fourcade) +1:37,2 (3+11), … 18. Slovensko (Michal Šíma, Matej Kazár, Tomáš Hasilla, Martin Otčenáš) +5:25,1 (2+14)
Konečné poradie štafiet mužov(po 5 pretekoch): 1. Nórsko 270 bodov – zisk malého glóbusu, 2. Rusko 236, 3. Nemecko 233, 4. Francúzsko 226, 5. Rakúsko 208
(titulný obrázok zdroj: livestreaming.cz)