Do Dukly Banská Bystrica nastúpil po ukončení štúdia na Lekárskej fakulte Karlovej univerzity v Hradci Králové a po absolvovaní ročného postgraduálneho štúdia vo Vojenskej nemocnici Bratislava v auguste roku 1974, nastúpil ako prvý profesionálny lekár na zdravotné stredisko, kde predtým pracovali lekári vykonávajúci základnú vojenskú službu spolu so zdravotnými sestrami. Na začiatku jeho pôsobenia na zdravotnom stredisku bola poskytovaná len základná liečebno-preventívna starostlivosť so zabezpečovaním športovej činnosti. Príchodom druhého profesionálneho lekára MUDr. Vladimíra Vachalíka v auguste 1977, postupne rozširovali rozsah zdravotníckeho zabezpečenia vybudovaním vlastného biochemického laboratória koncom sedemdesiatych rokov za výdatnej pomoci Vedecko výskumného pracoviska Praha. Do dennej praxe zavádzali terénne biochemické vyšetrenia za účelom kontroly efektívnosti tréningového procesu. V blízkej spolupráci a za aktívnej pomoci telovýchovno-lekárskeho oddelenia Ústrednej vojenskej nemocnice pod vedením MUDr. Piriča sa podarilo dodaním diagnostického zariadenia funkčnej diagnostiky zaviesť v prvej polovici osemdesiatych rokov do dennej praxe spiroergometrické vyšetrenia, ktoré sa v štruktúre vojenských útvarov Ministerstva obrany dovtedy nevykonávalo na žiadnom inom útvarovom pracovisku. Za pomoci vtedajšieho velenia Dukla Banská Bystrica pokračovali v skvalitňovaní komplexného zdravotného zabezpečenia vybudovaním vlastnej regeneračnej linky koncom osemdesiatych rokov, spolu s posilnením kvalifikovaného personálu (masérov , neskôr fyzioterapeutov), ktorí sú pilierom práce pri zabezpečovaní regenerácie našich vrcholových športovcov.
Dobudovaním komplexného zdravotného zabezpečenia (liečebno-preventívna starostlivosť v primárnej oblasti, poskytovanie špecializovanej starostlivosti v oblasti telovýchovného lekárstva, rehabilitačné a regeneračné služby so zameraním na vrcholový šport) sa MUDr. Bendovi podarilo s pomocou spolupracovníkov, hlavne MUDr. Vladimíra Vachalíka, zdravotných, rehabilitačných sestier a fyzioterapeutov dosiahnuť ciele, ktoré si stanovil po príchode do Dukla Banská Bystrica. Dlhodobým cieľom lekárov bolo neustále vzdelávanie (obaja lekári majú tri atestácie z interny, všeobecného a telovýchovného lekárstva). Fyzioterapeuti si neustále zvyšujú svoje teoretické a praktické vedomosti absolvovaním vyšších stupňov vzdelania a špecializačné kurzy so zameraním na najnovšie metódy aplikácie vo vrcholovom športe. V priebehu svojej lekárskej praxe aktívne pracoval ako lekár v realizačných tímoch FK Dukla Banská Bystrica v rokoch 1974-1980, neskôr v realizačnom tíme pri reprezentácii ČSFR do roku 1992, a Slovenskej republiky od roku 1993 v ľahkej atletike (hlavne športová chôdza) s účasťou na ME, MS, pričom vrcholom bola účasť na LOH 1996 v Atlante vo funkcii lekára.
Celú svoju lekársku kariéru odpracoval v Dukle Banská Bystrica, od roku 1974 až do dnešného dňa (viac ako 45 rokov), s cieľom odviesť maximum svojich teoretických a praktických vedomostí v prospech športovcov. Jediné, čo MUDr. Bendu mrzí je to, že vzhľadom k blížiacemu sa ukončeniu jeho misie vo VŠC DUKLA Banská Bystrica sa nedarí zabezpečiť do radov zamestnancov mladých kolegov lekárov, ktorým by odovzdali svoje získané vedomosti, aby mali pokračovateľov ich zmysluplnej práce.
Do Siene slávy Dukla bol zaradený v roku 2019.
(foto: Ján Miškovič)