Bývalý popredný atlét (majster športu), zaslúžilý tréner v atletike, dlhoročný funkcionár v armádnom športe, olympijskom hnutí, atletike i vodnom slalome, v súčasnosti predseda Združenia olympijských klubov SR a čestný člen SOV.
V atletike začínal ako skokan do výšky, ale počas stredoškolského štúdia v Žiline ho stredoškolský profesor Ladislav Berger preorientoval na beh cez prekážky. Popri ňom sa venoval aj šprintom a skoku do diaľky, ale najlepšie výsledky dosiahol v prekážkovom šprinte na 110 m. Najlepšie roky pretekárskej kariéry prežil Ivan Čierny na Morave v Třinci, kde ako prvý Slovák zabehol 110 m cez prekážky pod 14 sekúnd (13,9 s na majstrovstvách ČSSR v Považskej Bystrici). Na vrcholnom podujatí však štartoval len raz – na ME 1962 v Belehrade.
V roku 1969 sa Ivan Čierny z Moravy vrátil na Slovensko. Vstúpil do armády a nastúpil do armádneho strediska vrcholového športu Dukla Banská Bystrica. S mestom pod Urpínom spája svoj život dodnes a v Dukle (ASVŠ sa neskôr zmenilo na AŠK – Armádny športový klub) sa cez pozície trénera, staršieho trénera (viedol viacero reprezentantov ČSSR na čele s Júliusom Ivanom – napríklad Martina Pelacha, Jána Latochu, Jána Chebeňa, Vladimíra Jančeka, Jana Těšitela či Dušana Malovca), zástupcu veliteľa a vedúceho staršieho trénera futbalu prepracoval až do funkcie veliteľa armádneho strediska, ktorú zastával celých jedenásť rokov (1990 – 2001). Ako veliteľ AŠK sa radoval z historických olympijských medailí „svojich“ športovcov z Dukly, keď na OH 1996 v Atlante Jozef Gӧnci vystrieľal vôbec prvý olympijský kov pre samostatné Slovensko (bronzový) a Michal Martikán bilanciu výpravy prikrášlil prvým zlatom.
V rokoch 1975 – 1983 Ivan Čierny pracoval vo výkonnom výbore Československého atletického zväzu, v rokoch 1996 – 2000 bol predseda Slovenského zväzu kanoistiky na divokej vode (následne ho zvolili za čestného predsedu). Ako športovec sa na olympijské hry síce nedostal, ale olympizmus ho oddávna priťahoval. V roku 1993 zakladal Olympijský klub Banská Bystrica, na čele ktorého stál celých 15 rokov. V roku 2009 ho prvý raz zvolili za predsedu Združenia olympijských klubov SR. Tohto roku ho zástupcovia všetkých regionálnych olympijských klubov potvrdili vo funkcii na ďalšie štvorročné obdobie. Dlhodobo sa významne angažuje vo veci zriadenia Pamätníka olympionikov na Národnom cintoríne v Martine.
Slovenský olympijský výbor ocenil dlhoročné zásluhy Ivana Čierneho v slovenskom športe aj olympijskom hnutí v roku 2006 prijatím za čestného člena SOV a v roku 2007 udelením Strieborných kruhov SOV.
Na návrh ministra obrany Petra Gajdoša prezident SR Andrej Kiska mimoriadne vymenoval niekdajšieho veliteľa armádneho športového klubu Dukla Banská Bystrica, plukovníka vo výslužbe Ivana Čierneho do hodnosti brigádny generál vo výslužbe.
Do Siene slávy DUKLA bol zaradený pri jej vzniku, v roku 2015.
(foto: Ján Miškovič)