MONAKO/BRATISLAVA, 7. – 8. 4. 2020 – (SITA, AP) – Svetová atletika (WA) pozastavil kvalifikačný proces v boji o miestenky na OH 2020 v japonskom Tokiu, ktoré sa uskutočnia až v lete 2021. Podľa strešného orgánu svetovej atletiky sa do kvalifikácie nebudú rátať žiadne výkony dosiahnuté medzi 5. aprílom a 30. novembrom 2020. Dôvodom na taký krok je celosvetová pandémia koronavírusu, ktorá paralyzovala takmer celý svet športu vrátane atletiky.
Boj o olympijské miestenky sa začne 1. decembra 2020 a potrvá do konca mája alebo do konca júna, o tom WA rozhodne neskôr. Pozastavenie kvalifikácie má podľa WA prispieť k čo najférovejšiemu boju o účasť pod piatimi kruhmi. Športovci z rôznych krajín totiž aktuálne majú rôzne podmienky na prípravu, pretože rozličné krajiny majú iné opatrenia v boji s ochorením COVID-19. WA tiež potvrdila, že získané miestenky zostávajú v platnosti.
Slovenská atletická špička neskrýva rozhorčenie z tohoto rozhodnutia Svetovej atletiky (WA) zmraziť svetové rebríčky a zastaviť možnosť plniť limity na budúcoročné olympijské hry v Tokiu.
,,Dosť nemilo ma to prekvapilo, nečakal som takúto zmenu. Aj keď zatiaľ nevieme, ako sa bude situácia vyvíjať s koronavírusom a možno sa aj tak nebude dať súťažiť, ale práve v utorok sme rozmýšľali, že by sme sa mohli pripraviť na jeseň a pokúsiť sa splniť limit na tokijskú olympiádu. Toto rozhodnutie nám chodcom vlastne zrušilo celú sezónu. Minimálne príprava na 50 km nemá absolútne žiadny význam. Motivovať sa ku kvalitnému tréningu bude teraz ešte náročnejšie. Musím si s celým tímom v pokoji sadnúť a rozobrať, ako teraz ďalej,” vyjadril sa pre web atletika.sk Matej Tóth, olympijský víťaz z Ria de Janeiro 2016 v chôdzi na 50 km. Expresívne sa vyjadril aj jeho kouč a zároveň šéftréner chodeckej reprezentácie Matej Spišiak: ,,Ach jaj, pekný bordel! Schvaľujú sa neuveriteľné veci…”
Sklamanie neskrýval ani halový majster Európy z roku 2019 v behu na 60 m Ján Volko (ŠCP): ,,Môj názor na celú vec sa zmestí do jedinej jednej vety. Je to totálna hlúposť, nemám slov…” Len ťažko hľadala slová jeho trénerka Naďa Bendová: ,,Ak sa v tomto roku uskutočnia parížske ME a Janko by na nich zabehol dvojstovku aj za 19,90, môže si to strčiť za klobúk! Napriek pandémii pokračujeme v príprave, v zložitých podmienkach robíme, čo sa dá, aby sme udržali Jankovu vysokú výkonnosť a bol po ukončení reštrikcií trebárs ešte v auguste či septembri schopný predviesť výkon, ktorým by sa mohol kvalifikovať na olympijské hry, a príde takéto rozhodnutie? Načo to celé robíme? To, čo spravila Svetová atletika je – jemne povedané – stupídne. Škoda sa rozčuľovať.“
Piaty v hode kladivom na OH 2016 v Riu de Janeiro Marcel Lomnický stratil zmysel na pokračovanie v aktuálnej sezóne. “Doteraz som stále veril, že sa mi v lete podarí zúročiť výborne rozbehnutú zimnú prípravu. Rozhodnutie Svetovej atletiky ma sklamalo, musím sa na to ešte vyspať. Potom si poriadne premyslím, ako sa budem ďalej pripravovať. Do tokijskej olympiády ostáva ešte veľa času. V tomto roku zrejme už súťažiť nebudem, aj keby boli ME v Paríži v pôvodnom termíne na konci augusta. Nevidím v tom zmysel,” vyhlásil pre oficiálny web SAZ.
Čiastočne aj iný uhol pohľadu ponúkla dvojnásobná vicemajsterka Európy (2012 a 2014) v hode kladivom Martina Hrašnová: ,,Z hľadiska kvalifikačného procesu sa Svetová atletika snažila o spravodlivé riešenie situácie, keďže väčšina športovcov má momentálne problém s možnosťami prípravy a podmienky určite nemajú všetci rovnocenné. Pre mňa však bolo aj v aktuálnej situácii motivujúce zotrvávať v procese prípravy, lebo na jeseň som sa chcela pokúsiť splniť limit na OH v Tokiu. Ešte si počkám na verdikt ohľadne ME v Paríži, no keby zrušili aj tie, bude to opäť o niečo náročnejšie. Vypadnúť na také dlhé obdobie z tréningu by bolo veľmi zlé, ale trénovať len tak, bez bližšieho cieľa, nie je vôbec jednoduché.”
Za Slovenský atletický zväz (SAZ) zaujal stanovisko k vzniknutej situácii šéftréner Martin Pupiš: “Rozhodnutie Svetovej atletiky považujem za veľmi nešťastné, necitlivé a navyše, chýba mi logická argumentácia, keďže prišlo ako blesk z jasného neba. V akejsi hmle logiky by som ako-tak skúšal pochopiť, ak by sa nový cyklus na plnenie kritérií začal od halových ME 2021 a následne by pokračoval cez halové MS 2021 ďalej – pokračoval by vlastne tam, kde skončil – ale stop k 1. 12. 2020 nevidím ako dobré riešenie. Južná pologuľa získa druhú šancu a na severnej pologuli zabili atletiku na celý rok 2020… Doposiaľ sme snívali ešte aspoň o ME v Paríži, mítingu P-T-S, Dudinskej päťdesiatke, MMM či národnom šampionáte, ale po utorkovom rozhodnutí Svetovej atletiky vidím už len tmu na konci tunela. Osobne ma jej verdikt i prístup sklamal.”
Vyjadril sa aj Roman Benčík, riaditeľ strediska vrcholového športu VŠC DUKLA Banská Bystrica, v ktorom sú zaradení aj spomínaní atléti: ,,Rozhodnutie WA musíme rešpektovať. V danej situácii je určite na mieste, že sa
kvalifikácia na OH zastavila. O termíne jej znovuotvorenia môžeme polemizovať, ale nateraz je jasne daný. Z nášho pohľadu sa však v zásade nič nemení. Naši športovci sú v našom stredisku zaradení s cieľom čo najlepšie sa pripravovať na vrcholné Európske a svetové podujatia. Samozrejme, že aktuálny stav nás postavil do novej situácie a musíme zmeniť naše plány, ale verím, že nájdeme správnu mieru šikovnosti a odborného športového kumštu, aby sa naši športovci napriek neštandardným podmienkam, dostatočne kvalitne pripravili na čas, kedy sa situácia vo svete stabilizuje a všetci sa budú môcť vrátiť na športoviská a opäť nás tešiť kvalitnými výkonmi. Verím, že v našom stredisku pracujú erudovaní odborníci, ktorí si poradia a súčasnú ťažkú situáciu zvládnu tak, aby sme vedeli naše úlohy v budúcnosti plniť. V súčastnosti nám plakať nepomôže.”
Vyjadrenia ďalších atlétov VŠC DUKLA (zdroj: atletika.sk):
Stanislava Škvarková, siedma na Svetovej univerziáde 2019 v behu na 100 m prekážok: „Osobne som trošku sklamaná, hoci ešte stále presne nevieme, ako bude táto letná sezóna vyzerať. Tajne som dúfala, že súčasná situácia donúti prehodnotiť mieru spravodlivosti bodového renkingu. Myslím si, že v tomto prípade nejde o žiadne predĺženie kvalifikačného obdobia, keďže výkony do 1.12. 2020 sa nepočítajú, a v halovej sezóne – vzhľadom na podmienky na tréning – nemáme ako nominačné kritériá plniť.“
Tomáš Veszelka, šiesty na halových ME 2019 a ôsmy na ME 2018 v trojskoku: “No… neviem, ani čo povedať. V tejto situácii pre mňa ani prípadné ME v Paríži nemajú význam a nemám chuť ani súťažiť, lebo – čo ak by sa mi niečo podarilo a bolo by to potom celé zbytočné? Olympijské hry sú môj sen, nie majstrovstvá Európy…”
Michal Morvay, majster SR 2019 v chôdzi na 50 km a adept štartu na OH v Tokiu: „Rozhodnutie Svetovej atletiky rešpektujem. Obdobie od apríla do decembra je možné využiť na zdokonaľovanie sa a udržanie množstva natrénovaných kilometrov. Uvidíme, ako sa vyvinie situácia, kedy budeme môcť súťažiť, a aká vlastne bude termínovka. Určite budem pokračovať v tréningu, ktorý prispôsobím kvalifikačným pretekom, na ktoré sa už veľmi teším.“
Lucia Vadlejch, slovenská rekordérka v halovom päťboji a v sedemboji vonku: “Bohužiaľ moja sezóna 2019 bola poznamenaná zranením členka, a preto z vlaňajška nemám poriadny výkon. Stopnutím možnosti plniť limity sezóna stratila trošku význam. Celá situácia je veľmi náročná, nikto nevie, čo bude, a či vôbec budú v tomto roku nejaké preteky. Som z toho, pravdu povediac, smutná, pretože hala mi vyšla a na sústredení v Afrike som sa cítila výborne. Momentálne spoločne s ostatnými viacbojármi zo zahraničia píšeme na MOV list, kde požadujeme, aby sa do olympijskej kvalifikácie počítal iba jeden výkon a nie dva. Som zvedavá, ako to dopadne.”
Iveta Putalová, šiesta na halových MS 2016 v behu na 400 m: „Rešpektujem toto rozhodnutie. Neostáva mi iné, len snažiť sa v stanovených termínoch splniť limit. Škoda, že kvalifikačné limity sú stále také veľmi prísne, čakala som skôr, že pre skomplikovanie podmienok na prípravu takmer na celom svete, olympijské limity trochu upravia – zjemnia.“
Marcel Lopuchovský, tréner Ivety Putalovej: „Ak sa už koncom augusta uskutočnia nejaké preteky, v čo verím, a niekto by aj splnil limit na olympiádu alebo zabehol kvalitný čas, nič sa mu nepočíta. Hm, zvláštne! Preto by som tento rok nazval pre viacerých atlétov ako povinne oddychový…“
Miroslav Úradník, bronzový v chôdzi na 20 km na Armádnych svetových hrách 2019: “Bohužiaľ, situácia je neľahká. Musíme rešpektovať Svetovú atletiku , avšak tajne som dúfal, že na jeseň, keď sa situácia s koronavírusom upokojí, bude možné absolvovať aspoň nejaké preteky a urobiť prvý kvalifikačný krok k olympiáde v Toku. Situácia sa mení, a je dosť možné, že napokon aj Svetová atletika ešte zmení svoje stanovisko. Všetko je teraz dosť neurčité . Naďalej však budem trénovať, na tom sa nič nemení.”
Vyjadrenia aj ďalších športovcov nájdete na webe Slovenského atletického zväzu atletika.sk.
(Titulná foto: Ilustračná – Šéftréner chodeckej reprezentácie Matej Spišiak so svojim zverencom Matejom Tóthom. SITA)