INNSBRUCK, 23. 9. 2018 – (SITA, cycling-info.sk) – Belgický Quick-Step Floors triumfoval v nedeľňajšej časovke družstiev mužov z Ötztalu do Innsbrucku na 62,8 km na 91. majstrovstvách sveta v cestnej cyklistike v Rakúsku. Tím v zložení Kasper Asgreen, Laurens de Plus, Bob Jungels, Yves Lampaert, Maximilian Schachmann a Niki Terpstra prešiel trať za 1:07:26 h a o 19 sekúnd zdolal obhajcov titulu z nemeckej stajne Sunweb. Na tretej priečke s mankom 20 sekúnd skončila šesťčlenná formácia amerického BMC Racing. Slovenské zoskupenie Dukla Banská Bystrica v zostave s Jurajom Bellanom, Marekom Čaneckým, Jánom Andrejom Cullym, Martinom Mahďarom, Samuelom Orosom a Patrikom Tyborom obsadilo predposledné 21. miesto, za víťazným Quick-Step Floors zaostalo o 8:10 min. Banskobystričania sa v tejto disciplíne predstavili premiérovo a zdolali jediný tím – rakúsky WSA Puschbikers, ktorý mal ešte o pol minúty horší čas.
“Keď sme sa dozvedeli mesiac dozadu od UCI, že môžeme štartovať na majstrovstvách sveta, urobili sme všetko pre čo najlepšiu prípravu. Samozrejme, pre všetkých cyklistov v našom tíme bola takáto tímová časovka na 63 km prvá v ich živote. Trochu nás hendikepovalo v príprave aj to, že sme absolvovali medzitým aj vrcholné domáce podujatie Okolo Slovenska. Nemáme toľko pretekárov ako Quick-Step Floors alebo iné svetové tímy, aby sme ich rozdelili podľa priorít v príprave. Myslím si však, že sme vylepšili techniku v dvojtýždňovom tréningovom bloku. Dnes to bola najmä pre našich mladých jazdcov veľká škola. Ešte na 40 km pod kopcom bolo sedem kontinentálnych tímov vrátane nášho od seba v 18 sekundách, čiže sme reálne ešte mohli poraziť šesť tímov, ale mohli byť aj poslední. Potom prišiel kopec, kde sa vyžaduje obrovský cit. Tam prevládli skúsenosti a taliansky tím Sangemini sa z posledného miesta dostal o tri priečky dopredu. Tam sme už nevydržali so silami, 63 km je extrémna dĺžka časovky a my sme mali najkratší čas na prípravu spomedzi všetkých tímov. V poslednej štvrtine pretekov, respektíve v závere kopca sme najviac zaostali. Celkovo hodnotím pozitívne už len účasť na majstrovstvách sveta. Ešte štyri – päť rokov dozadu by to bol pre Duklu iba sen. Teraz najmä mladí pretekári videli, aké to je na vrcholnom podujatí a čo všetko ešte musia vylepšiť,” zhodnotil športový riaditeľ Dukly Banská Bystrica Martin Fraňo pre agentúru SITA.
Časovka družstiev registrovaných pod hlavičkou Medzinárodnej cyklistickej únie (UCI) sa na svetovom šampionáte nateraz uskutočnila posledný raz. UCI v máji avizovala, že na tohtoročných MS to bude rozlúčka s touto disciplínou, v ktorej získal slovenský cyklista Peter Velits tri zlaté medaily v rokoch 2012 – 2014.
Priebeh pretekov podľa cycling-info.sk – Na veľmi zaujímavú trať – rýchlu, dlhú, no i s jedným kopcom, sa logicky dostali ako prvé kontinentálne zoskupenia. Dukláci štartovali štvrtí. Prvý medzičas po 22. kilometroch ich zaradil na predposlednú priečku tesne za WSA Pushbikers a pred Sangemini MG.Kvis. Najrýchlejší boli podľa očakávania borci Elkovu – Author, ktorí sa na dnešný deň dlhodobo pripravovali a chceli vypáliť rybník aj veľkým tímom. A naozaj to tak vyzeralo. Po tretine trasy boli rýchlejší ako CCC, Ag2r, Astana či Trek.
Druhý medzičas na vrchole jediného náročnejšieho kopca už prekopal poradie. Elkov tam oproti WT tímom pomerne dosť stratil. Dukla ostávala vzadu, lepšia bola ako WSA Pushbikers na predposlednej priečke a vyzeralo to tak, že to ostane v platnosti. Zvedaví sme boli na výkony najlepších celkov, pretože práve Mitchelton mal vo svojej zostave najmenej vhodných pretekárov na kopce, takže jeho úvodný náskok bol logický.
Vedeli sme, že nebudeme mať šancu súperiť s tými najlepšími, zdolali sme aspoň jeden tím na našej úrovni. Vravel som pred štartom, že spokojní budeme, ak všetci dajú do toho všetko, a to sa stalo. Získali ďalšie skúsenosti, majú zážitok z ďalšieho obrovského podujatia. Verím, že sa od toho odrazíme v budúcej sezóne.”
Vyjadrenie Martina Fraňa (šéftréner Dukla Banska Bystrica): “Maroš zhodnotil športovú časť. Ja by som teda dodal, že naši pretekári dnes dostali ďalšiu z mnohých šancí štartovať na prestížnych pretekoch, tentoraz dokonca až na úrovni svetového šampionátu. Nikdy na Dukle nemala žiadna generácia toľko šancí ukázať sa. Samo Oros má devätnásť rokov a dnes sa exaktne porovnal s Dumoulinom a spol. Jasné, bolo vidieť, že túto disciplínu nejazdíme a máme v nej rezervy, ale nebol to žiadny prepadák. Od nás tu boli iba bohatšie tímy a tie rakúske sa na to chystali celý rok, pretože mali istú účasť a nulovú šancu dostať pretekára na štart v iných disciplínach. Bol to ich obrovský interný súboj. Opäť sme sa dostali na obrazovky Eurosportu a ďalších televízií. Náš maskot bol ďaleko lepší ako oficiálny a budil väčšiu pozornosť, až nás prišlo poprosiť vedenie šampionátu, aby sme ho trošku schovali, lebo im odoberáme z marketingového koláča. Že nás vnímajú po svete dokazuje aj fakt, že na platforme Zweeler sme boli šiestym najpopulárnejším tímom pre túto disciplínu, ľudia si na nás klikali a zisťovali informácie. Veľké tímy nechceli pustiť novinárov do svojich autobusov, my sme to urobili ochotne a Andi Cully urobil rakúskej televízii sprievodcu po našom buse.