BANSKÁ BYSTRICA, 25. 11. 2019 – Posledný novemborvý pondelok, teda iba 5 dní pred prvým kolom Svetového pohára 2019/2020, sa na pôde Vojenského športového centra DUKLA Banská Bystrica uskutočnila tlačová konferencia, na ktorej sa okrem trénerov a reprezentantov zúčastnil aj riaditeľ VŠC DUKLA Roman Benčík a viceprezidentka Slovenského zväzu biatlonu, zároveň dočasne poverená vykonávaním úloh prezidenta zväzu, Jaroslava Lauková. Z trénerov sa zúčastnila trénerská dvojica sestier Fialkových Anna Murínová a Martin Bajčičák, zo športovcov Paulína Fialková, Terézia Poliaková, Martin Otčenáš a Tomáš Hasilla.
Tlačová konferencia sa konala práve pri príležitosti začiatku novej sezóny, no riaditeľ VŠC DUKLA Roman Benčík sa krátko vyjadrili aj k aktuálnej situácii v Slovenskom zväze biatlonu po odvolaní prezidenta Tomáša Fuska: ,,My, ako stredisko, ktoré zabezpečuje kompletnú prípravu všetkých seniorských biatlonistov si plne uvedomujeme legitímnosť rozhodnutia v biatlonovom hnutí a sme voči súčasnému vedeniu ústretoví. Zároveň si uvedomujeme, že ten termín, kedy sa udiali tieto veľké zmeny prináša svoje riziká, no budeme robiť všetko pre to, aby nová sezóna začala bez problémov, aby bola úspešná a aby sa zabezpečilo všetko tak, aby naši športovci mali podmienky na to, aby mohli podávať také výkony, ktoré od nich očakávame.” Jeho slová podčiarka aj viceprezidentka SZB, dočasne poverená vykonávaním úloh prezidenta, Jaroslava Lauková: ,,Dôležití sú teraz športovci a verím, že sa nadviaže na minulú, úspešnú, sezónu.”
(SITA) – Po životnej sezóne musí športovec spravidla ešte viac zaťať zuby, aby ju minimálne zopakoval. Prípadne sa ešte zlepšil. To je aj prípad slovenskej biatlonistky Paulíny Fialkovej, ktorá sa v uplynulom ročníku Svetového pohára šiestimi pódiovými umiestneniami zaradila do absolútnej svetovej špičky. Tvrdá a kvalitná letná príprava svedčí o tom, že v tej špičke chce ešte istý čas zotrvať. Nová biatlonová sezóna štartuje už vo štvrtok 28. novembra vo švédskom Östersunde a aktuálna slovenská jednotka nebude chýbať na severe Európy.
“Príprava bola náročná a ja sa už veľmi teším na novú sezónu Som pretekársky typ a drina v príprave ma až tak nebaví,” povedala v dobrej nálade Paulína Fialková na pondelkovom stretnutí s novinármi v Banskej Bystrici. Spolu so sestrou Ivonou ako aj svojím trénerským štábom sa len v nedeľu vrátila so 17-dňového sústredenia na snehu vo Švajčiarsku, kde si testovala bežeckú rýchlosť aj presnosť streľby v strediskách Lenzerheide a Davos.
“Hneď na úvod som tam ochorela, bola to taká moja povinná choroba pred sezónou. Neskôr som sa cítila veľmi dobre, možno aj lepšie ako rok predtým, ale zázrak na prvých pretekoch vo Švédsku nesľubujem. Ak by to aj nevyšlo hneď skraja sezóny, budem sa pripravovať tak, aby som uspela na majstrovstvách sveta, ktoré budú až vo februári,” podotkla Paulína Fialková.
Dvadsaťsedemročná breznianska rodáčka sa vlani prezentovala dvoma druhými a štyrmi tretími miestami v pretekoch Svetového pohára. Navyše, na majstrovstvách sveta, ktoré boli práve v Östersunde, jej ušla zlatá medaila vo vytrvalostných pretekoch až záverečným výstrelom a napokon skončila piata. Má teda čo obhajovať, ale tlak si nepripúšťa. Ani to, že bude v dosiaľ nepoznanej pozícii slovenskej jednotky po rozlúčke Anastasie Kuzminovej s kariérou. “Nejako špeciálne to nevnímam, že Nasťa už nebude na pretekoch. Nevnímala som to intenzívne ani doteraz, keď tam bola, keďže som sa sústredila na seba a svoju robotu. Samozrejme, mám vysoké očakávania, ale zároveň pôjdem do sezóny s rešpektom a pokorou. Neviem, kde sa reálne výkonnostne nachádzam. Budem to vedieť až po prvých pretekoch vo Svetovom pohári. V konečnom dôsledku budem rada, keď svojimi výkonmi budem tešiť ľudí,” vychrlila zo seba P. Fialková.
Podľa ďalších slov takmer nepochybuje o tom, že sa jej už v nadchádzajúcej sezóne podarí pretrhnúť sériu pódiových umiestnení bez víťazstva vo Svetovom pohári. “Asi to bolo naozaj doteraz aj o tom šťastí, ktoré mi chýbalo. Toľkokrát som už mala pocit, že zvíťazím a napokon sa tak nestalo. Verím, že to už vyjde, lebo si to zaslúžime všetci v našom tíme. Každý z nás je takmer nonstop v zahraničí, vzdali sme sa osobného života pre jeden cieľ. A ja verím, že sa to konečne zúročí,” odpovedala P. Fialková na otázku agentúry SITA.
Šiesta žena celkového poradia SP z uplynulej zimy a druhá najlepšia vo vytrvalostných pretekoch musela pred novou sezónou vyriešiť problém s pažbou na puške. Potrebovala si ju posunúť, aby jej sedela čo najlepšie pri streľbe. “Bol to tvrdý oriešok zhotoviť mi pažbu na mieru. Janči Medveď sa s tým dokonale pohral. Chodila som k nemu ako na klavír, kým držanie na ‘stojke’ nebolo naozaj podľa mojich predstáv. Už trochu aj krútil očami, ale nakoniec je z toho skvelý posun v držaní a som z toho šťastná,” zhodnotila P. Fialková.
O pohodu aj profesionalitu v tíme sestier Fialkových sa okrem tradičného trénerského dua Anna Murínová – Martin Bajčičák a fyzioterapeuta Radovana Jambora stará od leta aj jeden nový muž – slovinský servisman Miha Plahutnik. “Má na starosti moje a sestrine lyže. A výborné je, že v tejto sezóne mi firma Fischer poskytla lyže v dostatočnom predstihu, takže som si prvýkrát mohla vyberať medzi prvými. Je to odozva na moje výsledky. Momentálne som v ich tíme dvojka a podľa toho sa aj správajú,” vysvetlila P. Fialková.
K blížiacej sa sezóne ešte dodala, že z logistického a časového hľadiska je výborné, že všetky preteky Svetového pohára sa uskutočnia v Európe. Nebude sa teda letieť do Severnej Ameriky ani ďalekej Ázie. “Od roku 2006 sa stane prvýkrát, že všetko bude v Európe. Bude to určite pohodovejšie na cestovanie. Ja len dúfam, že budem počas sezóny zdravotne v poriadku. Zdravie je alfa a omega všetkého. Aj držiteľka veľkého glóbusu z minulej sezóny Dorothea Wiererová povedala, že ak by nebola počas celej sezóny zdravá, nemohla by bojovať o celkové prvenstvo,” zaželala si P. Fialková.
Mužská biatlonová reprezentácia sa v predošlej sezóne príliš nevyznamenala, keďže dokopy získala v pretekoch Svetového pohára iba 63 bodov. V nasledujúcom ročníku sa bude musieť zaobísť bez Mateja Kazára, ktorý sa rozhodol ukončiť svoju kariéru. Lídrom slovenského tímu by tak mal byť Martin Otčenáš, ktorý sa rovnako ako predtým v olympijskej, respektíve aj predolympijskej sezóne pripravoval individuálne.
“V prvom rade chcem poďakovať vedeniu VŠC DUKLA Banská Bystrica, že mi vyšli v ústrety a mohol som sa pripravovať sám. Začiatok bol náročný, pribrzdilo ma zranenie a po minulej sezóne trochu opadla chuť aj motivácia. Potom som sa však rozbehol. Absolvoval som veľa zahraničných sústredení v nadmorskej výške, kde som bol v kontakte s inými mužskými tímami. Po sérii letných pretekov som si oddýchol a začal s klasickou prípravou. Zdravotne som v poriadku a uvidíme, čo prinesie sezóna. Myslím si, že horšie ako vlani to už byť nemôže,” skonštatoval Otčenáš na tlačovej konferencii v Banskej Bystrici.
V minulom súťažnom ročníku SP získal 32-ročný rodák z Popradu len 33 bodov, pričom jeho najlepším umiestnením bolo 27. miesto zo šprintu v rakúskom Hochfilzene. Ešte o 23 bodov menej si pripísal na konto Tomáš Hasilla, ktorý verí, že v nasledujúcej sezóne budú mať jeho výkony stúpajúcu tendenciu. Na rozdiel od Otčenáša sa pripravoval s tímom zloženým z mladých biatlonistov, ktorí by mali po odchode Mateja Kazára dopĺňať mužskú štafetu. Tá sa v sezóne 2019/2020 vrátane MS v talianskej Anterselve uskutoční sedemkrát.
“V lete sme sa pripravovali viac-menej doma alebo v Česku, teda v Osrblí, respektíve Novom Meste na Morave. Na jeseň sme zvolili prípravu v Anterselve, obzreli sme si dejisko majstrovstiev sveta a mali sme kvalitné a náročné tréningy. Potom nasledoval Dachstein, kde bol prvý sneh. Tiež sme spolupracovali so streleckým trénerom Tomášom Kosom – verím, že sa to prejaví v pretekovom období. Zdravie drží, takže zatiaľ som spokojný,” zhodnotil Hasilla.
Seriál pretekov Svetového pohára sa začína už najbližšiu sobotu, vo švédskom Östersunde sú vtedy naplánované štafetové preteky zmiešaných dvojčlenných a štvorčlenných tímov. Muži aj ženy si na prvý individuálny štart musia počkať do nedele 1. decembra, keď sa uskutočnia rýchlostné preteky na 10 km, resp. 7,5 kilometra. O tri dni neskôr čakajú na mužov v Östersunde vytrvalostné preteky na 20 kilometrov a počas prvej decembrovej soboty aj spomenutá štafeta na 4 x 7,5 kilometra.