BANSKÁ BYSTRICA 13. marca (zdroj: atletika.sk) – OLYMPIJSKÝ ŠAMPIÓN MATEJ TÓTH SPOKOJNÝ S KEMPOM V MELAGU: VŠADE BOLO MŔTVO, AJ HLAVNÚ CESTU SME MALI LEN PRE SEBA!
Znie to možno neuveriteľne, ale „lockdown“ a protipandemické opatrenia môžu priniesť športovcovi pripravujúcemu sa na tokijskú olympiádu aj pozitíva. Ako napríklad chodcom z tréningovej skupiny Mateja Spišiaka na čele s Matejom Tóthom, ktorí sa tri týždne pripravovali v talianskom vysokohorskom stredisku Melago v dvojtisícovej nadmorskej výške.
„Paradoxne – opatrenia nám padli vhod. Na tréning sme mali absolútny pokoj. V celej turistickej oblasti v doline Velalunga sme boli de facto iba my. Dokonca som trénoval aj na hlavnej ceste, ktorá je za normálnych okolností plná áut,“ podotkol olympijský šampión, ktorý sa na sústredenie do Melaga vrátil po siedmich rokoch.
Protipandemické opatrenia v tejto oblasti Talianska na hraniciach s Rakúskom boli v čase, keď tam trénovala Spišiakova skupina, mimoriadne prísne. „Bez negatívneho testu na covid-19 ste oblasť mestečka Curon Venosta, kam patrí i Melago, nesmeli opustiť. Takisto platil zákaz vychádzania, hotely neprijímali hostí a aj my sme sa mohli ubytovať len vďaka potvrdeniu, že sme profesionálni športovci na služobnej ceste. Rodinný hotel Alpenjuwel sme preto mali len pre seba,“ opisoval situáciu Matej Tóth. „Starali sa o nás priamo majitelia hotela, s nikým iným sme sa nestretávali. Čiže vytvorili sme si akúsi bublinu. V celej oblasti bolo úplne mŕtvo. Nik tam nebol – iba naša skupina, ku ktorej sa už tradične pripojila česká chodkyňa Anežka Drahotová.“
Na cestičkách v Melagu a okolí sa okrem Mateja Tótha pripravovali najlepšia slovenská chodkyňa Mária Katerinka Czaková, Michal Morvay, Ľubomír Kubiš. K nim sa neskôr pridala česká vicemajsterka Európy 2018 na 20 km a niekdajšia juniorská chodecká svetová šampiónka Anežka Drahotová. Žiaľ, najlepší slovenský dvadsiatkar Miroslav Úradník pre problémy s achilovkou napokon sústredenie nedocestoval. Na tréningy dohliadal kouč Matej Spišiak a o svaly a šľachy elitných chodcov sa starali lekár MUDr. Pavol Hajmássy a fyzioterpeut Denis Freudenfeld.
Trojtýždňové sústredenie, na ktoré sa olympijský šampión vybral hneď po halových majstrovstvách Slovenska, kde získal svoj štvrtý a celkovo sedemnásty titul, dopadlo pre Mateja na jednotku. Presnejšie – ako vraví – na jedna mínus.
„K dokonalosti chýbal len jeden lepší tréning, ktorý mi nevyšiel podľa plánu. Nachodil som dovedna 530 kilometrov – kvalitné dvadsiatkárske tréningy v tempe okolo 4 minúty na kilometer, ale aj solídne dlhé tréningy od 30 do 35 kilometrov. Myslím si, že na olympijskú sezónu som kvalitne a komplexne pripravený,“ vraví na margo sústredenia v Melagu s uspokojením 38-ročný skúsený chodec, ktorý chce svoju skvelú kariéru zavŕšiť v lete na tokijskej olympiáde. „Tri týždne som zvládol bez zdravotných komplikácií. Celý čas som trénoval bez akýchkoľvek obmedzení. Keď sa aj niečo ozvalo, vďaka fyzioterapeutovi Denisovi Freudenfeldovi a doktorovi Hajmássymu som nemusel skrátiť tréning ani o kilometer. Prialo nám i počasie: takmer celú čas svietilo slnko a trénovali sme výhradne na suchej ceste.“
Matej Tóth a spol. trénovali buď na kilometrovom, relatívne rovinatom okruhu pred hotelom vo výške 1920 metrov nad morom, alebo schádzali približne o 400 metrov nižšie k jazeru Lago di Resia v nadmorskej výške 1500 metrov, kde približne 15 km od hotela Alpenjuwel absolvovali ťažšie tréningy. Slovenskí chodci naberali kondičku (túry a bežecké tréningy) na bežkárskych tratiach k chatám MelagerAlm (197 6m. n. m) a Maseben Hutte 2270 m. n. m. Regeneráciu – bazén, saunu, vírivky – mali priamo v hoteli.
Na kľúčovom sústredení pred jarnou časťou chodeckej sezóny sa Spišiakovej tréningovej skupiny darilo. Všetci odviedli kvalitnú robotu a veria, že ju pretavia v olympijské miestenky či limity na ďalšie vrcholné podujatia.
„Pre mňa bolo priam neuveriteľné, ako rýchlo sa do tréningu zapojil Michal Morvay. Na sústredenie cestoval iba týždeň po artroskopii kolena. Prvý deň zvládol ledva päť kilometrov turistickým tempom a v posledný deň odmakal 35 km v peknom tempe. No – zázrak! Šokovalo ma, čo dokáže ľudské telo, keď ho hlava presvedčí…,“ neveriacky krútil hlavou Matej Tóth.
Texty k foto:
Titulná fotka- Slovensko-česká chodecká skupina na sústredení v Melagu (zľava): Matej Tóth, fyzioterapeut Denis Freudenfeld, kouč Matej Spišiak, Mária Katerinka Czaková, Ľubomír Kubiš, Michal Morvay, Anežka Drahotová a lekár Pavol Hajmássy.
Na tréningu pri jazere Lago di Resia, v pozadí pohraničná obec Resia.
Matej na túre Maseben Hutte v nadmorskej výške 2270 metrov nad morom.
FOTO ARCHÍV (mt)