Slovensko sa stalo v 2. polovici 60-tych rokov atraktívnym miestom pre rozvoj armádneho športu vďaka výborným podmienkam, ktoré tu pre športovcov vznikali. Prvým armádnym športovým družstvom, ktoré do Banskej Bystrice prišlo v júli 1965, bol futbal. V októbri pribudli atléti a v januári 1966 lyžiari – skokani. Tieto tri družstvá vytvorili tzv. športovú rotu v rámci banskobystrického vojenského útvaru. Športovci Dukly Banská Bystrica dostávali v tom období výdatnú finančnú pomoc od svojho zriaďovateľa – Ministerstva obrany, a tak sa podmienky pre športovú prípravu neustále zlepšovali. Armádne stredisko (AS) Dukla Banská Bystrica ako samostatný športový útvar vzniklo 1.10.1967.
Ďalšie AŠD prichádzali postupne, k trom zakladajúcim družstvám pribudli džudo, športová gymnastika, vodné pólo, biatlon, šerm, moderný päťboj, športová streľba, plávanie a vodný slalom.
Štruktúra vojenského športu na Slovensku prešla viacerými reorganizáciami. Prvým bolo Armádne stredisko, v ktorom sa športovalo i vojenčilo. Zriadením Armádneho strediska vrcholového športu Dukla v roku 1974 dostal vrcholový šport podporu, čo sa prejavilo v personálnych i materiálnych podmienkach. K ďalším zmenám prišlo po udalostiach v novembri 1989. Vrcholným orgánom sa v roku 1990 stala Správa telesnej výchovy a športu Čs. armády. Po vzniku samostatnej Slovenskej republiky došlo k ďalšej reorganizácii a v roku 1994 k zmene názvu na Armádny športový klub Dukla s podriadenosťou Ministerstvu obrany SR.
Do roku 2006 Armádny športový klub Dukla Banská Bystrica zabezpečoval športovú reprezentáciu Slovenskej republiky v športových odvetviach: atletika, biatlon, džudo, moderný päťboj, vodný slalom a športová streľba. Zároveň sa rozvíjala príprava športovcov pre karate, vodný motorizmus, zjazd na divokej vode, plávanie a zjazdové lyžovanie.
AŠK Dukla Banská Bystrica získala viac ako 300 medailí z vrcholných športových šampionátov. Vychovala piatich olympijských víťazov, 15 majstrov sveta a 36 majstrov Európy.