Dvojnásobný držiteľ titulu majstra sveta, trojnásobný majster Európy a množstvo ďalších prestížnych medzinárodných ocenení. Taká je doterajšia bilancia, stále veľmi mladého, 23-ročného Michala Barbiera. Rodáka z Liptovského Mikuláša, reprezentanta Slovenska, člena VŠC DUKLA Banská Bystrica vo fitnesse.
Keď sme začali prvýkrát komunikovať, vôbec sme sa nepoznali. No pri odpovediach na naše otázky sme nadobudli pocit, a neskôr pevné presvedčenie, že pred nami stojí športovec s veľkými životnými ambíciami. A napriek tomu, čo už dokázal, stále neuveriteľne skromný! Človek mladý, s vyhranenou ,múdrou životnou filozofiou. Ten, kto to „svoje“, chce ponúkať „všetkým“…..
No aj napriek tomu, ešte vždy akási „tabula rasa“. Nepopísaná, čistá, ľudská duša mimoriadne úspešného športovca.
V edícií „Mladí a úspešní“ takto odpovedal na naše otázky :
1.,Michal,tak najprv chronologicky-aké boli nesúťažné začiatky tvojho fitnessu?
Pohybu som sa začal venovať mimo krúžkov, klubu, alebo iných vedených tréningov, bez súťažnej ambície, keď som mal 12 rokov. V tomto období ma nesmierne uchvátila disciplína s menom Parkour. Parkour bolo také moje prvé “rande” s pohybom . Ako chlapec som po škole skoro každý deň vybehol von a skúšal som do štrku a piesku u nás na sídlisku v Liptovskom Mikuláši kúsky, ktoré som odpozoroval na videách.
Hnala ma túžba zdokonaľovať sa, dolaďovať techniku a byť každým dňom o krok vpred. Bol to neskutočný drive, ktorého motiváciou bolo stať sa lepším ako som bol včera a nie lepším ako môj súper! Takto som si postupne vybudoval lásku ku športu a pohybu celkovo. Čiže nie cez konvenčné postupy, cez krúžky, alebo kluby, ale čistou každodennou prácou na samom sebe. Bez vedenia trénerov, ale cez videá a rady atlétov, ktorí sa tomuto venovali na Slovensku. Len pripomínam, že tento šport bol v tom období málo rozšírený u nás na Slovensku ,a tak bolo veľmi náročné nájsť plnohodnotné rady a odborný dohľad.
Neskôr som sa začal venovať pouličnej akrobacií s menom Freerunning. V 13 rokoch som uchopil do rúk aj silovú prípravu a pravidelne som popri tréningoch začal trénovať s vlastnou váhou, pomocou disciplíny menom Kalistenika. To viedlo k základom celkovej sily, rýchlosti, koordinácie a trochu aj k vytrvalosti.
V 15 rokoch som si uvedomil dôležitosť flexibility, a tak som si pridal na konci dňa po celom tréningu 20 minútový strečing. Pamätám si, že som ho robil 6x do týždňa … poctivo 2 roky. Tak sa mi podarilo časom budovať nie len akrobaciu, výbornú koordináciu, silu, ale tak isto aj maximálne pohybové rozsahy, ktoré mi otvorili svet pohybu o poriadny kus .
Ďalší veľký míľnik nastal v mojich 18 rokoch keď som sa začal venovať Handbalancingu (umenie rôznych výdrží a pohybov v stojke) a posilňovaniu s váhami vo fitness centre.
Všetky tieto zručnosti som získaval postupne a dlhodobo, pričom som si vybudoval základnú disciplínu. Pohyb formoval moju osobnosť a časom som si uvedomil, že je to môj dar …, potenciál …, jadro osobnosti …, volajme to ako chceme, a postupne som sa len utvrdil v tom, že sa tým chcem živiť a venovať sa pohybu čo najdlhšie.
Na mojej ceste som si tak isto uvedomil, ako veľmi ma napĺňa trénovať ostatných a deliť sa so svojim darom s okolím. V 18 rokoch som si založil o.z. Limitless Academy ,kde som začal vyučovať mládež Parkour, Freerunning a Kalisteniku.
Začal som vytvárať choreografie a cestovať po rôznych akciách ako akrobat so svojou solo show. Časom som začal organizovať pohybové semináre pre rôzne kluby, fitness centrá a pohybové štúdia. Našiel som čaro video edukácie cez Youtube, a tak som sa pustil do aktívnej tvorby vzdelávacích videí. Popri tom som postupne začal aj osobne trénovať, čo ma posunulo ako trénera, tak ako aj športovca ďalej.
Ani som nevedel čo ma vtedy čaká, ale videl som smer, ktorým sa určite v živote chcem uberať.
2., Kedy nastal zlom ,že začneš robiť fitness súťažne?
Keď som ako 20 ročný prišiel do fitness centra v Liptovskom Mikuláši, kde si ma všimol tréner Ľubomír Hečko a otvoril mi oči. Ukázal mi, ako môžem svoj dar využiť aj v súťažnej sfére pomocou disciplíny Fitness.
Najprv som to dlho odmietal, lebo to nebolo mojou ambíciou a veľmi sa to nestotožňovalo s mojou filozofiou, na ktorej som dovtedy vyrastal.
Nakoniec som si ale povedal, že prečo nevyskúšať niečo nové? Veď sa jedná o disciplínu, v ktorej som mal vybudované základy a veľmi sa to nevzďaľovalo od mojich pohybových cieľov. Opustil som teda svoju nesúťažnú bublinu a s odstupom času sa na to pozerám ako na obrovský zlom v mojom živote. Otvorilo sa mi množstvo možností, ktorých som sa hneď chopil a následne sa mi podarilo upraviť svoje tréningy tak, že doteraz mám na konte 3 zlaté medaily z ME a 2 zlaté z MS.
3.,Skús svojim fanúšikom stručne povedať, aký je tvoj stravovací režim v cykle medzi súťažami a ako ho meníš pred samotným štartom?
Môj stravovací režim nie je náročný. Keď mám mimo súťažnej sezóny, tak si dovolím omnoho viac „prešľapov“, ako v súťažnej sezóne. Musím ale povedať, že vďaka mojej každodennej pohybovej aktivite spojenej s tréningom, relatívne mladým vekom, rýchlym metabolizmom, nízkym percentom tuku atď., … si môžem dovoliť stravovať sa nie až tak striktne ako profesionálni kulturisti. Tí majú omnoho väčšiu hmotu, ktorá je už potom veľmi závislá od detailov v stravovaní.
Nepočítam si kalórie a moje stravovanie je v skratke nutrične vyvážené, aby som sa cítil zdravo, podával výkony a nebojoval s metabolickými výkyvmi spôsobenými náročnými diétami . Veľké percento, ako to býva vo fitnessovom stravovaní, je zložené z bielkovín a sacharidov, zvyšok tvoria tuky.
Čo sa týka stravovania pred súťažou, tak ak je percento tuku nízko, tak stiahnem len príjem vody, aby sa ukázala definícia svalu. Vo fitnesse to ale treba robiť veľmi opatrne, aby som stále dokázal podať výkon pri predvádzaní pohybovej zostavy a nedostal kŕče, alebo som sa nezranil iným spôsobom.
Je veľa postupov, ako narábať s estetikou a sťahovaním váhy, zopár som ich skúsil, ale keby sme si ich tu vypísali, tak by sme tento článok mali na niekoľko strán .
Aplikujú sa sacharidové vlny, superkompenzácie, odvodňovanie, vyradí sa sodík atď. ,atď. …
4.,Akou formou relaxuješ mimo tréningu, aké máš svoje mimo športové záľuby?
Zbožňujem prírodu, a preto stále bývam na Liptove. V mojom rodnom kraji často trávim čas na horách, bicykli, plávaním na Liptovskej Mare v lete. V zime to je zas skialpinizmus, lyže, snowboard a otužovanie v horských potokoch. Mimo pohybu trávim čas s knižkami, počúvaním podcastov a trávením času s rodinou a priateľmi.
Mimo športovania sa aktívne venujem podnikaniu, takže veľký objem času zaberá kreovanie rôznych projektov a aktivít, ktorými sa snažím obohatiť okolie a odovzdať hodnotu do spoločnosti, alebo zveľadiť starú.
5., Fitness je v obrovskom rozmachu. Vidíš raz jeho perspektívu stať sa olympijským športom?
Fitness je krásny šport. Vybral som si ho pre jeho obrovskú všestrannosť. Atlét musí ovládať veľké spektrum pohybových zručností, ktoré spája do pohybovej zostavy dlhej 1:30 min. Musíme ovládať akrobaciu, silové prvky, byť flexibilní, mať výborný tanečný prejav a k tomu všetkému vymyslieť zaujímavú tému s hudbou, ktorá vytvorí nádherný umelecký, ale hlavne športový zážitok. Plus k tomuto všetkému vytrénovať rokmi tvrdej práce postavu, ktorú definuje výborný svalový rozvoj a definícia štruktúr tela. Veľa driny sa musí vložiť aj do prezentácie v rámci pózovania.
Aby som ale odpovedal na otázku, či to má perspektívu stať sa olympijským športom, tak si myslím, že áno. Musia sa ale určiť striktné pravidlá, aby sa to čo najviac vzdialilo od subjektívneho hodnotenia. Antidopingová agentúra by mohla zvážiť roky preukázané negatívnymi odbermi súťažiacich fitness. Členskú základňu máme myslím dostatočne veľkú, ale určite je potrebné vymyslieť mechanizmus, ktorým by sa deti z detského fitness udržali a posunuli súťaženie do profesionálneho. Ako to totižto býva aj v iných športoch, tak aj v našom, v detských kategóriách je veľa športovcov, ale čím vyššie ideme, tak tým čísla upadajú.
Nuž v mojich rukách to nie je, ale myslím si, že keby sa splnili tieto a ďalšie kritéria, tak fitness by bol plnohodnotným olympijským športom, kde sa prezentuje krása pohybu a krása ľudského tela.
6., Aké máš svoje najbližšie športové ciele?
17.9. Arnold Classic – Sevilla – Španielsko – Fitness
3-8.11. MS vo Fitness Santa Sussana – Fitness
7:, Si členom VŠC DUKLA Banská Bystrica. Pomáha ti VŠC DUKLA pri napĺňaní tvojich snov? Akou formou sa ti táto podpora dostáva?
Keď sa moje ambície viac začali upriamovať na šport a súťaženie, tak som začal hľadať spôsoby, ako si môžem vytvoriť pravidelný príjem a podporu, ktorá by mi umožnila viac športovať a investovať čas a energiu do prípravy. Dlho som o žiadnych možnostiach nevedel, až kým som nezistil ako funguje VŠC DUKLA. Následne som teda požiadal o prijatie a našťastie kvôli mojim doterajším úspechom sa mi podarilo dostať do DUKLY, za čo som nesmierne vďačný.
DUKLA mi pomáha poskytnutím športovej infraštruktúry, prostriedkov na kvalitnú prípravu, regeneráciu a sústredenia, ktoré sú nevyhnutnou súčasťou prípravy v profesionálnom športe na top úrovni. Tak isto aj platom, ktorý mi vytvára väčší priestor na tréningy, a tak isto objem, ktorý teraz investujem do športových výkonov, rapídne narástol.
Nedávno som sa vrátil so sústredenia v Grécku, ktorý by som si inak nemohol dovoliť, ale s pomocou DUKLY sa to stalo realitou. V DUKLE som len prvý rok, takže uvidíme, aký to bude mať dopad na moje výsledky z dlhodobého hľadiska.
Som nesmierne rád, že DUKLA zastrešuje aj neolympijské disciplíny a že môžem byť súčasťou tejto inštitúcie.
Už teraz ale vidím veľký pokrok a teším sa na to, čo prinesie budúcnosť !