RIO DE JANEIRO 25. – 29. 9. – (SITA) – Nemec Franz Anton sa stal majstrom sveta v kategórii C1 na šampionáte vo vodnom slalome v brazílskom Riu de Janeiro. Na olympijskom kanáli vo štvrti Deodoro zostali všetci traja slovenskí reprezentanti bez medaily a tesne pod stupňami víťazov. Matej Beňuš (ŠCP) skončil štvrtý, Alexander Slafkovský piaty a Michal Martikán šiesty (obaja VŠC DUKLA). Na konte Slovenska na MS v Riu de Janeiro zostáva jedna zlatá medaila z mužskej tímovej súťaže v C1.
Čerstvý víťaz Svetového pohára a obhajca striebornej medaily spred roka z francúzskeho Pau Slafkovský mal jazdu rozbehnutú na medailu. Na prvých dvoch medzičasoch bol najrýchlejší, ale na bránke číslo 22 sa nevyhol dvojsekundovej penalizácii a bolo po nádejach. Dve trestné sekundy nabehli aj Martikánovi a to po prejazde “dvadsiatkou”. Najskúsenejší zo slovenského tria, päťnásobný olympijský medailista, nerozšíril svoju rekordnú zbierku 22 medailí z majstrovstiev sveta a zároveň neobhájil bronzovú medailu z Pau.
“Keby sa to dnes končilo po dvadsiatej prvej bránke, tak by to vyšlo. Na keby sa však nehrá, je to šport. Aj napriek drobnému zaváhaniu na začiatku sa mi jazdilo super a s dobrým pocitom. Záverečná pasáž mi nevyšla už včera a dnes to bolo ešte horšie. Ten valček mi tam nepomohol, neposunul ma doprava. Musel som sa vyhýbať ´tyčke´, nestihol som si urobiť nájazd do ďalšej bránky a celé moje úsilie sa tam skončilo,” referoval Alexander Slafkovský pre RTVS.
“Nevyšlo mi to podľa predstáv. Začiatok bol výborný, ale v ´päťke´ som šiel proti vode a potom sa to začalo kaziť. V presadených bránkach ma nepodržala voda, ale veľa som nestrácal. Celé to bolo asi o čosi opatrnejšie ako malo byť. Jemnučký dotyk na ´dvadsiatke´ plus ďalšie drobnosti sa nakopili. Neboli tam extra veľké chyby, ale celkovo bieda,” skonštatoval Michal Martikán.
Slovenky vo finále chýbali, dvojnásobná olympijská šampiónka Elena Kaliská skončila v semifinále pätnásta a medzi najlepších desať sa neprebojovala.
Slovensko skončilo MS 2018 so ziskom jednej zlatej medaily, čo je reálne ústup z pozície spred roka. Vtedy Slováci vylovili z vody vo francúzskom Pau 5 cenných kovov (1-3-1). Tento ústup však má aj reálne dôvody, keďže parádna slovenská disciplína C2 už nie je v programe MS.
“Do Brazílie sme odchádzali v inej situácii ako v ostatných rokoch. V tíme nám chýbali olympijskí víťazi bratranci Škantárovci, keďže kategória C2 už nie je súčasťou majstrovstiev sveta. Nebola tu s nami ani kajakárka Janka Dukátová, ktorá si plní materské povinnosti. Náš tím bol teda päťdesiatpercentný z hľadiska zisku medailového umiestnenia oproti nedávnej minulosti. Mali sme tiež veľmi mladý tím, čo sa ukázali aj v tímových súťažiach. Okrem nášho ´highlightu´ – ôsmeho víťazstva v neprerušenej sérii v 3x C1 v podaní nášho ´Dream Teamu´ Martikán, Slafkovský, Beňuš treba vyzdvihnúť piate miesto mladých dievčat v 3x C1. Musia však ešte stabilizovať svoju výkonnosť. V ostatných kategóriách bola väčšia nevyrovnanosť vo výsledkoch,” povedal Richard Galovič, predseda sekcie divokej vody Slovenskej kanoistiky a ďalej pokračoval:
“Celkovo nemožno hovoriť o veľkom sklamaní, vo finále sme mali päť športovcov, čo nie je zlý potenciál na zisk medaily. Žiaľ, v kategórii C1 sa to nakopilo tak, že naši skúsení pretekári zostali tesne pod stupňami víťazov na štvrtom až šiestom mieste. Máme však problémy v tíme. Čo sa týka viacerých mladých športovcov, treba povedať, že zatiaľ nenaplnili potenciál, ktorý majú. Je to dané aj tým, že v príprave idú cestou zľahčovania a alibizmu a nekopírujú dobré veci od svojich starších kolegov. Je najvyšší čas, aby sa vstúpilo do organizácie tréningových skupín u mladých športovcov. Zatiaľ sa nám z majstrov sveta v juniorských kategóriách nedarí vyťažiť viac, nechceme už opakovať systémové chyby.” dodal kritickejšie Galovič.
Súhrn výsledkov reprezentantov VŠC DUKLA:
3x C1M: 1. Slovensko (Alexander Slafkovský, Michal Martikán, Matej Beňuš) 99,67 (2),
3x C1Ž: 5. Slovensko (Monika Škáchová, Soňa Stanovská, Simona Maceková) 127,63 (6),
3x K1Ž: 11. Slovensko (Elena Kaliská, Eliška Mintálová, Michaela Haššová) 117,85 (6)
3x K1M: 15. Slovensko (Martin Halčin, Jakub Grigar, Jakub Stanovský) 106,50 (4)
C1 muži: 5. Alexander Slafkovský 6. Michal Martikán
K1: 15. Elena Kaliská, 24. Michaela Haššová , 31. Eliška Mintálová
C1 ženy: 22. Simona Maceková 26. Monika Škáchová
K1 muži: 17. Jakub Grigar 18. Martin Halčin
C2 mix: 5. Soňa Stanovská, Ján Bátik
(titulná foto zdroj: sport.sme.sk)