DAUHA/BRATISLAVA, 11. 3. 2019 – (SITA) – Rada Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF) na zasadnutí v katarskej Dauhe definitívne schválila duálny kvalifikačný systém na olympijské hry v roku 2020 v Tokiu, kde by malo v kráľovnej športov súťažiť 1900 atlétov. Informoval o tom web Slovenského atletického zväzu.
Na hry sa môžu atléti kvalifikovať buď splnením mimoriadne prísnych výkonnostných limitov, alebo vďaka postaveniu vo svetovom rebríčku. IAAF systém nastavila tak, aby sa predpokladaný počet štartujúcich v jednotlivých disciplínach naplnil proporčne – polovica účastníkov by sa mala do Tokia kvalifikovať vďaka splneniu limitu, druhá polovica na základe umiestenie v rebríčku.
Limity na OH 2020 môžu atléti plniť od 1. mája 2019 do 29. júna 2020. V behu na 10 000 m, chôdzi na 20 km a vo viacbojoch je termín od 1. 1. 2019 do 29. 6. 2020, v maratóne a chôdzi na 50 km od 1. 1. 2019 do 31. 5. 2020. Čo sa týka štafiet (4 x 100 m, 4 x 400 m, 4 x 400 m mix), do Tokia sa kvalifikuje automaticky osmička najlepších z MS 2019 v Dauhe ďalších osem na základe postavenia vo svetových tabuľkách k 29. 9. 2020.
BANSKÁ BYSTRICA, 12. 3. 2019 – (VŠC DUKLA) – Ku schválenému systému kvalifikácie a k limtom sa vyjadrili aj niektorí atléti a tréneri VŠC DUKLA Banská Bystrica:
Matej TÓTH (chôdza 50km): ,,Limity sú síce extrémne prísne (niektoré možno budú stačiť aj na medailu na MS), ale tento hybridný systém kvalifikácie je lepší ako čisto renkingová kvalifikácia. Takto pri kvalitnom výkone máme istotu splnených kritérií a môžeme sa venovať príprave. Pri renkingu ani výborný výkon nezaručuje účasť. Na druhej strane, kto nesplní prísny limit, má šancu sa kvalifikovať na základe renkingu, kde sa berie viac výsledkov. Pri vyrovnanej výkonnosti sa tak môže kvalifikovať viac našich atlétov aj bez limitu. Výhodou je aj predĺžený časový úsek na plnenie limitov. Každopádne držím palce naším atlétom, aj ostatným športovcov pri plnení kritérií, aby sme v Tokiu reprezentovali Slovensko v čo najväčšom počte.”
Mária KATERINKA CZAKOVÁ (chôdza 50km): ,,Myslím, si čo sa týka chôdze, sú limity dosť pritvrdené. Veď keď len porovnáme aké boli na Rio a aké budú v Tokiu. Limit pre ženskú 20tku bol na OH Rio 2016 1:36 a teraz je 1.31, to je 5 minút! O mužskej 50tke ani nehovoriac, limit bol 4.06 a teraz je 3:50. Síce svet napreduje a ženy už dnes chodia pomaly tak rýchlo ako muži, stále si myslím, že je to trochu prestrelené. Na druhej strane, ak už pretekár zájde taký čas, jeho umiestnenie na vrcholnom podujatí bude vysoké. Čo sa týka rankingového doplňovania, ja osobne si myslím, že pre niektorého pretekára to môže byť veľmi stresujúce, ak bude niekde medzi poslednými v poradí a celý rok bude musieť veľmi kalkulovať, kde nastúpiť na preteky, kde za ktoré preteky koľko bodov dostane.“
Matej SPIŠIAK (tréner M.Tótha a M.Katerinky Czakovej, šéftréner chodeckej reprezentácie): ,,Z môjho pohľadu je kvalifikačný systém zmätočný a veľmi ťažko sa nastavuje príprava tak, aby sme neuškodili samotným pretekárom. Na jednej strane pre nás chodcov
začína perióda na plnenie limitov od 1.1.2019 a na strane druhej sa dozvieme limity a kvalifikačný systém až v polovici marca, keď už máme prípravu za sebou a o dva týždne pretekáme.
Za pochodu sa dozvedáme zmeny o skrátení chodeckých tratí proti ktorým ostro vystúpila celá odborná obec, navyše stále nie je ujasnené aké disciplíny nakoniec budú, rovnako ani to, či na olympiáde v Tokiu bude ženská 50tka alebo nie…
Zmeny, ktoré sa v atletike robia v poslednom období pokladám za nešťastné a vôbec neprispejú k väčšej popularizácii, ale skôr pôsobia zmätočne a vytráca sa z nej podstata.
Šport bol vždy o výkonoch, časoch, centimetroch a nie o tom aká je marketingová hodnota športovca alebo ako finančne náročný je televízny prenos.
Mám pocit, že či tradičný alebo nový divák sa v týchto zmenách už úplne stráca a postupne opúšťa rady fanúšikov. Takže aký je vlastne z toho efekt a pre koho sú dobré tie zmeny, pýtam sa?
Čo sa konkrétne limitov týka, sú naozaj veľmi tvrdé, väčšina je nastavená na úroveň finále, dokonca možno aj medailových umiestnení, čo je na zamyslenie, či chceme mať na vrcholných
podujatiach iba absolútny výkvet a súťaže budú prebiehať ako gladiátorské hry, alebo chceme aby sme dotiahli k športu mladých ľudí, masy a aby sa aj mladí nastupujúci športovci mali šancu aspoň dotknúť takýchto vrcholových podujatí. Treba si uvedomiť že aj olympijský víťaz z Ria Matej Tóth bol na svojej prvej olympiáde v Aténach 2004 ako 21 ročný a skončil na 32.mieste.
Samozrejme, okrem limitov je tam ešte možnosť kvalifikovať sa cez ranking čo dáva šancu aj našim ďalším atlétom, ale bude to nesmierne náročné aby sa tam dostali.”
Marcel LOMNICKÝ (kladivo): ,,Ja som s novým systémom spokojný. Eliminuje to “podozrivé” výkony, ktoré niektorí atléti dosahovali vždy ku koncu kvalifikačného obdobia, najmä pred OH. Eliminuje podvodníkov a uľahčuje kvalifikáciu poctivým, výkonnostne vyrovnaným atlétom na decentnej úrovni. Limity sú tvrdé, ale sú určené len pre top atlétov. World ranking je skvelý!“
Martina HRAŠNOVÁ (kladivo):,,IAAF zaviedla nomináciu na základe bodovania v rankingu. Tento systém sa mi veľmi nepáči a myslím si, že dosť komplikuje prípravu. To, že teraz schválili aj limity hodnotím pozitívne. V prípade dobrej výkonnosti nebudem musieť sledovať rebríček a istotu nominácie môžem mat skôr ako bude definitíva na základe rebríčka.“
Radoslav DUBOVSKÝ (tréner technických disciplín skok do diaľky, trojskok, tréner T.Veszelku): ,,Aj keď limity pritvrdili, stále zostáva spravodlivé kritérium – poradie vo svetovom rebríčku na doplnenie do stanoveného počtu pretekárov (v našom prípade do 32 účastníkov). Je dobre, že neodsúhlasili “vymyslené” bodovanie 5 výkonov zo súťaží, kde by mali výhodu hlavne tí, ktorí sa zúčastňujú veľkých mítingov. Tvrdé limity sú len pre setovú špičku. Ostatní (bude ich z dôvodu vysokých limitov oveľa viac ako po minulé roky) budú musieť čakať do poslednej chvíle, či budú v poradí. Čo síce nepridá kľudu v príprave, ale musíme sa tomu prispôsobiť.“
Michal ŠKVARKA (tréner prekážkarky Stanislavy LAJČÁKOVEJ): ,,Podľa môjho názoru to už nemá nič so športom, budú to gladiátorské hry. Skoro každý limit sa rovná slovenskému rekordu. Otázka skôr znie, prečo sme vo väčšine disciplín nikdy nemali na Slovensku lepších atlétov ako sú tieto limity?“
K systému kvalifikácie sa vyjadril aj chodecký tréner a riaditeľ VŠC DUKLA pplk. Roman BENČÍK: ,,Prísne limity sú len jednou z častí pomerne komplikovaného kvalifikačného systému atlétov na OH 2020. Športovci, ktorí dosiahnu tieto výkony, budú patriť medzi širšiu svetovú špičku mimoriadne kvalitných športovcov. Takýto športovci budú mať zaručenú účasť na OH, čo je dobré a nebudú musieť potvrdzovať svoju výkonnosť vo viacerých pretekoch. Druhá cesta ako sa na OH dostať bude adekvátne postavenie v rankingu IAAF. Verím, že naši atléti dokážu využiť jednu aj druhú možnosť a nominujú sa na OH v počte, s ktorým budeme spokojní.“
(titulný obrázok zdroj: irishtimes.com)