HOCHFILZEN, 11. decembra – (zdroj:VŠC DUKLA) Biatlonista VŠC DUKLA Banská Bystrica Tomáš Hasilla nám priblížil, ako funguje „bublina“ na svetovom poháre v biatlone. Hlavnou zmenou vo fungovaní sú protiepidemické opatrenia. Všetci športovci aj realizačné tími sa musia pred príchodom na svetový pohár preukázať negatívnym testom a v rámci 72 hodín od jeho vykonania už byť na danom mieste dejiska. Čo v podstate skomplikovalo aj cestu nášho servisu ktorému vypršala platnosť testov z dôvodu meškania trajektu a museli v Štockholme absolvovať ďalší test a až následne vycestovať do Fínska. Po príchode do tzv. bubliny nasleduje prvé testovanie (ako príklad momentálne prebiehalo testovanie všetkých tímov v našom hoteli ).Následne po potvrdení negatívneho výsledku sa môže športovec zúčastniť podujatia. Testovania máme pravidelne každý tretí deň.
Ďalšou zmenou je aj povinné nosenie rúšok v podstate všade okrem tratí .Je to trochu nezvyk a sem tam sa nájdu niektorý čo sa pozabudnú a prídu v rúšku až na nástrel alebo naopak pobehujú mimo tratí bez v zhone pred štartom sa na to dosť často zabúda. Na súťaže a tréningy má každý tím samostatnú dopravu čo je tiež zmena ,že nechodia autobusy kde chodili rôzne krajiny spoločne ale všetko je oddelené. Nórsky tím si doslova necháva stravu nosiť realizačným tímom až do izieb aby maximálne obmedzili kontakt. Novinkou je zákaz vychádzania z bubliny (tj. hotela a štadiónu ) výnimkou je fyzická aktivita – teda môžeme si ísť zabehať alebo urobiť rozcvičku mimo hotela .Inak aj do obchodov, keď niekto niečo potrebuje mal by mať každý tím určenú jednu osobu ktorá bude chodiť na nákupy.
Na štadióne majú osobitne parkoviska a osobitnú cestu k bunkám a na štadión. Nie je možné, aby sa nejako stretávali s rozhodcami a dobrovoľníkmi, alebo s médiami. Média v podstate fungujú na diaľku. Majú svoju mix zónu, kde sa dávajú rozhovory a kde je určený odstup 1,5m. Press konferencia je on-line a k mikrofónu chodia víťazi po jednom. Ani tímoví novinári ako náš (Igor Stančík) nesmú opúšťať bublinu a majú určené miesta kde môžu fotografovať. Akreditovaní novinári majú samozrejme väčšiu možnosť pohybu.
Tak isto prebieha aj oceňovanie. Od seba sú pódia, aby nestáli víťazi pri sebe. Každý si berie medailu sám a dáva si ju na krk. Gratuluje sa len ústne, prípadne nejakým úklonom.
Čo sa týka regenerácie je jediná možnosť fyzioterapeut alebo regeneračná fyzická aktivita inak sauna, wellness, posilňovne všetko je uzatvorené a zakázané. Dezinfekčný gél je na každom rohu takže to je zabezpečené. Problém je trochu s praním ale to riešime ručne.
Family club teda strava na štadióne je určená len pre realizačné tímy a športovci sa majú stravovať výlučne len na hoteli. Čo trochu nedomysleli keďže na preteky sa odchádzalo v čase pred obedom a prichádzalo sa až keď obed už skončil. Po vytrvalostnom pretekoch sme teda museli počkať až do večere ďalšie tréningy a štarty to už ale vyriešili predĺžením obedov na hoteli alebo sme si na raňajkách pripravili niečo zo sebou, keďže možnosť ísť si niečo kúpiť alebo sa niekam najesť je vylúčená. Celkovo myslím že športovci pravidlá rešpektujú a dodržiavajú. Je jasné že sa zo znížením kontaktu trochu znížila aj komunikácia medzi tímami rôznych krajín. Každý tím má akoby len svoj vnútorný život a s ďalšími tímami sa vidí na súťažiach tréningoch a pri jedle kde ovšem každá krajina má určené stoly pri ktorých jedáva, takže žiadne presádzanie. Najviac je ale cítiť to že pri trati a na tribúnach nie sú diváci. Na severe to nebývalo nijak extrémne preplnené, ale aj tak je cítiť trochu rozdiel v atmosfére skôr mi to pripomína IBU cup. To si ešte neviem predstaviť Oberhof bez divákov. Jedinou výhodou je že na presun do Hochfilzenu sa musia všetky tímy prepraviť špeciálnym chartrovým letom aby sa čo najviac obmedzil kontakt s inými ľuďmi. A následne aj doprava je organizovaná z letiska do hotelov pre jednotlivé tímy a teda sa tým tá „bublina“ naruší čo najmenej.
Tomáš Hasilla
FOTO: Tomáš Hasilla, RD muži