Aj tohtoročný kalendár chodeckých podujatí odštartuje už tradične mimoriadne populárna Dudinská päťdesiatka. Na 42.ročník medzinárodných pretekov sú predbežne prihlásení chodci z 32 krajín. Podujatie so zlatým štatútom seriálu World Athletics Race Walking Tour slúži ako národné majstrovstvá Slovenska, Česka, Chorvátska, Litvy, Maďarska, Poľska a Rumunska v chôdzi na 35 km mužov a žien. Chodci sa zároveň budú snažiť získať body do kvalifikácie na augustové MS v Budapešti.
Do Dudiniec mieri, podobne ako vlani, dvojica olympijských víťazov. Prihlásení sú Číňanka Liou Chung, olympijská víťazka na 20 km z Ria de Janeiro 2016, a Poliak Dawid Tomala, olympijský šampión z Tokia 2020. Takisto ako vlani štartuje aj dvojnásobná majsterka sveta z Eugene 2022 Kimberly Garciová Leonová z Peru.
Popri týchto menách sa v Dudinciach predstaví aj kompletná slovenská chodecká špička športovcov VŠC DUKLA Banská Bystrica . Z mužov to bude Miroslav ÚRADNÍK, Michal MORVAY, Dominik ČERNÝ, v ženách Hana BURZALOVÁ, Ema HAČUNDOVÁ, Mária KATERINKA CZAKOVÁ a ďalší.
Šéftréner chodeckej sekcie Slovenského atletického zväzu a tréner VŠC DUKLA Roman Benčík tvrdí, že v Dudinciach majú chodci jedinečnú možnosť plniť kvalifikačné kritériá: “Súťaž v Dudinciach je v tomto smere pre našich chodcov najdôležitejšia, keďže ide o domáci šampionát. Prví traja budú mať bonusové body, ktoré okrem Dudiniec už nikde nedokážu nazbierať.“
Ešte skôr, ako sa naši chodci v sobotu postavia na štart, vyspovedali sme ich trénerov Mateja SPIŠIAKA a Ľuboša MACHNÍKA ohľadom absolvovanej zimnej prípravy a plánov do začínajúcej sezóny.
Matej SPIŠIAK
Vrátili ste sa domov z prípravného sústredenia v Kolumbii. Ako toto sústredenie prebiehalo, na čo bolo zamerané ?
„Absolvovali sme 26 dní vo vysokohorskom prostredí v Kolumbii v meste Bogota v nadmorskej výške 2600m. Tréning bol zameraný na finálnu prípravu pred pretekovým obdobím s tým že sme odrobilii aj potrebnú kvalitu. Verím že tá tvrdá práca, ktorú tam Michal zvládol prinesie aj efekt, pretože to bol cieľ, posunúť sa o nejaký level vpred. Myslím že nabral veľa skúseností a tento pobyt mu okrem tých tréningových bonusov prinesie aj niečo vzácne do života.
Okrem Miša a mňa ako trénera sme mali to šťastie, že s nami bol grécky chodecký šampión, česká miniskupina, ďalej chodci z Brazílie, Portorika, Panamy a najmä početná kvalitná skupina domácich Kolumbijcov. Takže prakticky všetky ťažké tréningy sme absolvovali spoločne vo veľkej skupine, čo bolo skvelé a silne motivačné.“
Aké ciele sú postavené pred vašich chodcov do tohtoročnej sezóny?
„Michal Morvay chce potvrdiť výborné 7.miesto z ME v Mníchove 2022 a nadviazať na progres, ktorý zaznamenáva v posledných rokoch.
Mária Katerinka Czaková sa po materských povinnostiach vrátila do kolotoča a má ambície sa pobiť o účasť na MS s hlavným cieľom účasti na OH 2024 v Paríži. Ona absolvovala práve teraz tiež 3 týždňovú kvalitnú vysokohorskú prípravu v talianskom Melagu v 1800m.“
Čo vás čaká v chodeckých súťažiach v najbližšom období ?
„Prvé preteky nás čakajú 25.marca v Dudinciach, kde máme majstrovstvá Slovenska na 35km a kde budú štartovať obaja. Potom ďalšie MSR máme na 20km v Banskej Bystrici 16.apríla a potom, ak sa podaria nejaké kratšie štarty na 5 a 10km. Prvý vrchol sezóny bude 21.mája v Poděbradoch.“
Aké hlavné podujatia absolvujete v atletickom roku 2023 ?
„Hlavný vrchol sezóny sú majstrovstvá sveta v Budapešti a majstrovstvá Európy družstiev v chôdzi v Poděbradoch a teoreticky, ak sa opäť nebude prekladať, tak pre Michala by ešte pripadala do úvahy aj svetová Univerziáda.
Ľuboš MACHNÍK
Vrátili ste sa zo sústredenia. Ako sa vám podarilo zrealizovať tréningové plány ? Na čo bola príprava zameraná?
„Sústredenie sme mali v overenom prostredí v univerzitnom meste Potchefstroom, ktoré nám vyhovuje. Dopadlo veľmi dobre. Som vďačný, že nám miestne počasie prialo a vyhli sme sa “krutej” zime na Slovensku, vďaka čomu sme dokázali absolvovať takmer plnú dávku tréningovej záťaže, ktorú sme si stanovili. Do Afriky sme cestovali s vidinou absolvovania posledného vytrvaleckého bloku prípravy, do ktorej sme už na oživenie vsunuli tréningy špeciálneho tempa, tak aby sme boli pripravení na najbližšie preteky MSR v Dudinciach. Tréningové kilometre sa ľahšie zbierali v spoločnosti reprezentantov z Českej republiky, Nemecka a Poľska, s ktorými sme vytvorili dobrú partiu a pomáhali si navzájom. Miestna univerzita je špičkovo vybavená. Čo sa týka tréningových a regeneračných podmienok sme mali vysoký komfort.“
Aké máte ciele pred chodeckou sezónou, ktoré súťaže budú prioritou?
„Po úspešnej minuloročnej sezóne sme správne motivovaní aj na túto v ktorej nás čakajú v podstate tri vrcholy, ktoré chceme určite absolvovať. Chronologicky by som vymenoval Dudinská 35-tka (MSR), Majstrovstvá Európy v chôdzi družstiev v Poděbradoch a napokon najdôležitejší vrchol Majstrovstvá sveta v Budapešti. V Budapešti by sme radi prenikli medzi 16 najrýchlejších chodcov sveta na 35-tke. Každé ďalšie miesto vpred by bol len vítaný bonus. Čo sa týka ďalších cieľov v sezóne už myslíme aj na tú nasledujúcu olympijskú a na tvrdý kvalifikačný boj o miestenky. Bohužiaľ stále je množstvo otáznikov ohľadom formátu (dĺžka trate) a zloženia (družstvá), teda jediné čo vieme, tak sa chceme zamerať na vybojovanie čo najlepšej pozície v svetovom rankingu na 20 km trati, ktorá s určitosťou v Paríži 2024 bude v programe. Tým pádom aj štarty a plánovanie pretekov bude prispôsobené týmto cieľom.“
Dudinská 50-tka je doslova predo dvermi. S akými ambíciami vyrazí na trať váš zverenec Miroslav Úradník?
„Pre nás sú to dôležité preteky aj z hľadiska bonusových bodov do svetového rankingu. Teda určite budeme nesmierne vďační za čo najlepší čas, ideálne preťať cieľovú pásku v osobnom rekorde a s úspešnou obhajobou prvenstva na tejto trati.“
Program Dudinskej päťdesiatky
sobota 25. marca:
8.10 otvárací ceremoniál
8.30 muži – 35 km
8.31 ženy – 35 km
12.00 dorastenci, dorastenky, veteráni a veteránky – 5 km, starší žiaci a žiačky – 3 km
12.30 mladší žiaci a žiačky, najmladší žiaci a žiačky – 1 km
13.10 muži a ženy – 20 km, juniori, juniorky a dorastenci – 10 km