BANSKÁ BYSTRICA, 15.10.2020 – (zdroj: atletika.sk) – Skvelá správa pre Mateja Tótha: 39. ročník Dudinskej päťdesiatky, kde sa chce v sobotu 24. októbra pokúsiť o splnenie limitu 3:50 h na budúcoročné olympijské hry v Tokiu, by mal mať zelenú.
„Intenzívne sme komunikovali s relevantnými inštitúciami, aby sme sa uistili, za akých podmienok môžeme v súčasnej situácii preteky usporiadať. Keďže pre hromadné podujatia, vrátane športových, stále platí nariadenie z 30. septembra, čo nám potvrdil aj hlavný hygienik Ján Mikas, vieme splniť všetky jeho podmienky,“ informoval prezident Slovenského atletického zväzu (SAZ) Peter Korčok na stredajšom zasadnutí novovzniknutej pandemickej komisie, ktorej konštituovanie avizoval už v nedeľu na valnom zhromaždení SAZ vo svojom predvolebnom programe.
V praxi to znamená, že Dudinská päťdesiatka s dovedna 50 účastníkmi, pričom v tomto počte sú zahrnutí pretekári, tréneri na občerstvovačkách, rozhodcovia, časomerači a ďalší potrebný personál, sa môže uskutočniť v prípade, že všetci účastníci budú disponovať negatívnym výsledkom PCR testu alebo certifikovaného antigénového testu na ochorenie COVID-19 nie starším ako 12 hodín.
„Vďaka za aktívnu pomoc a ústretovosť pri riešení situácie okolo Dudinskej päťdesiatky patrí štátnemu tajomníkovi pre šport Ivanovi Husárovi, poslankyni Márii Šofranko i hlavnému hygienikovi pánovi Mikasovi,“ podotkol šéftréner SAZ Martin Pupiš.
V predbežnej štartovej listine pretekov na 50 km je momentálne 15 mužov, okrem olympijského víťaza z Ria de Janeiro 2016 Mateja Tótha napríklad aj dvojnásobný víťaz Dudinskej päťdesiatky (2017, 2019) Nór Havard Haukenes, špičkoví Poliaci na čele s Rafalom Sikorom, výborný Andres Chocho z Ekvádoru, Ír Alex Wright či Karl Junghanns z Nemecka.
Pandemická komisia SAZ bude koordinovať činnosť zväzu v súčinnosti s rôznymi štátnymi a regionálnymi úradmi, navrhovať riešenia a vydávať usmernenia pre atletické hnutie k problémom súvisiacim s reštrikčnými protiepidemiologickými opatreniami.
Členmi komisie sú šéf SAZ Peter Korčok, generálny sekretár Vladimír Gubrický, šéftréner Martin Pupiš, za trénerov a kluby Naďa Bendová, za športovo-technickú komisiu Róbert Mittermayer, za organizátorov masových bežeckých podujatí Jozef Pukalovič, atlétov v nej zastupuje Miroslav Úradník, medicínsky zástupca je Andrej Dolinský a mediálny Michaela Grendelová.
Komisia na svojom stredajšom prvom zasadnutí navrhla v spolupráci so Slovenským olympijským a športovým výborom (SOŠV) vytvoriť štatút kandidáta účasti na OH, ktorý by športovcovi umožňoval nerušene sa pripravovať na tokijské hry aj v prípade prísnych reštrikčných opatrení. „Deväť mesiacov pred hrami potrebujú mať športovci istotu, že budú mať vytvorené nevyhnutné podmienky na prípravu. Nie je to náš výmysel, takto to funguje takmer všade vo svete,“ prízvukoval Martin Pupiš.
Pandemická komisia SAZ riešila i tréningové možnosti reprezentantov ašpirujúcich na účasť na halových ME 2021 v Toruni a halových MS 2021 v čínskom Nan-ťingu. Uvažuje sa o vyhradení haly Elán v istom období výlučne pre atletiku, kde by v súlade v danom čase platnými opatreniami mohli trénovať aspoň reprezentanti.
Takisto sa diskutovalo o možnosti dočasného tréningového priestoru so šprintérskou rovinkou v budúcom streleckom areáli v Šamoríne, o čom referovala Naďa Bendová, trénerka halového majstra Európy na 60 m Jána Volka. V prípade, že nebude možné cestovať na zahraničné sústredenia, mohli by ju v zime využívať šprintéri, prekážkari i skokani.
Pre protiepidemiologické opatrenia sa na základe odporúčania ministerstva školstva zavreli školské telocvične, ktoré však popoludní využívali na tréningy rôzne športové kluby vrátane atletických. Telocvične sú pre väčšinu z nich jediné kryté priestory, v ktorých môžu trénovať v zime alebo v nepriaznivom počasí.
„Potrebovali by sme vedieť, aké sú podmienky, aby napríklad fungovala na prípravu hala Elán, za akých podmienok budú môcť byť telocvične k dispozícii športovým klubom. Nevieme ani to, či je možné v súčasnosti trénovať vonku aspoň v malých skupinách . Reálne hrozí, že o možnosť hýbať sa príde len v atletike vyše 12 000 mladých športovcov vo veku do 23 rokov,“ upozornil šéftréner.
Keďže atletické kluby sú zväčša občianske združenia, na ne sa kompenzácia za straty v dôsledku koronavírusovej pandémie nevzťahuje. „Na tento fakt sme už kompetentné inštitúcie upozorňovali a musíme znova. Je nevyhnutné nájsť spôsob, ako odškodniť kluby a oddiely, ktoré pre reštrikčné obmedzenia nemôžu vykonávať činnosť a ich tréneri nič nezarobia,“ skonštatoval generálny sekretár SAZ Vladimír Gubrický a poukázal aj na zložitú situáciu, v ktorej sa ocitli organizátori veľkých maratónov v Košiciach a Bratislave.
Pandemická komisia SAZ považuje za nutnosť vytvoriť koordinačný orgán pre posúdenie dopadu reštrikčných opatrení v oblasti športu, ktorý by vedel reagovať na všetky podnety od športového hnutia smerom k štátu.
Termínovka SAZ na november a december sa podľa šéfa športovo-technickej komisie SAZ zatiaľ nemení, slovenský šampionát v krose v nej stále figuruje 21. novembra v Krupine. Nie je však vylúčené, že vzhľadom na vývoj epidemiologickej situácie sa tieto majstrovské preteky presunú na december.
SAZ plánuje vyhlásiť tradičnú anketu Atlét roka, avšak zorganizovanie gala večera je neisté. „Predbežne sme sa zhodli na tom, že termín môžeme prispôsobiť aktuálnym možnostiam, no ak sa nám to nepodarí do konca januára budúceho roka, slávnosť už neskôr nebude,“ pripomenul prezident SAZ Peter Korčok.
(titulná foto: Matej Tóth, zdroj: Ján Miškovič)