BANSKÁ BYSTRICA 23. marca (SITA) – Cyklisti banskobystrickej Dukly získali na prvých cestných etapových pretekoch tejto sezóny Okolo Kamerunu (kat. 2.2.) do svetového rebríčka 43 UCI bodov. V celkovom poradí skončil Martin Haring na štvrtom mieste a Patrik Tybor na piatom. V tomto roku čaká kontinentálny tím Dukly viacero pretekov prvej, či druhej kategórie. V nich majú odvážne ciele, ktoré na štvrtkovej tlačovej konferencii v Banskej Bystrici predostrel tréner Martin Fraňo: “Chceli by sme získať viac UCI bodov ako vlani. Došlo síce k zmene bodovania, platí nový systém, kde sa lepšie hodnotia celkové umiestnenia v pretekoch než jednotlivé v etapách, avšak trúfame si prekročiť hranicu 200 UCI bodov, čo by bol v našom prípade dvadsaťpercentný nárast. Druhým naším cieľom je zvýšiť počet bodovaných miest v kategórii do 23 rokov. Aj tu musíme nazbierať čo najviac bodov, aby sme sa mohli kvalifikovať na majstrovstvá sveta.”
V CK Dukla Banská Bystrica veria, že ziskom UCI bodov prispejú k tomu, aby malo Slovensko až šesť miesteniek na majstrovstvách sveta v cestnej cyklistike. “Peter Sagan nazbiera obrovské množstvo UCI bodov, takže tri miestenky máme isté. V Dukle však vládne odhodlanie získať ďalšie body do rebríčka, aby Slovensko malo až šesťčlenný tím na svetovom šampionáte,“ dodal M. Fraňo.
Banskobystričania vyskladali na túto sezónu Elite tím v zložení Patrik Tybor, Martin Mahďar, Martin Haring, Jozef Palčák, Ľuboš Malovec a v pozícii jazdca a zároveň trénera sa ocitol Maroš Kováč. V Dukle sa môžu oprieť aj o mladých pretekárov z tímu do 23 rokov, napríklad Jána Andreja Cullyho, Juraja Belana, Samuela Orosa, či Kristiána Zimányho. Všetci títo cyklisti veľmi dobre poznajú trate, ktoré sa ocitli aj v kalendári pretekov Okolo Slovenska a spoločných majstrovstiev Slovenska a Česka. “Čaká nás veľký míľnik Okolo Slovenska, teda preteky, ktoré prešli do vyššej kategórie, pričom účasť na nich prisľúbili viaceré profesionálne tímy WorldTour. Nám by mohol vyhovovať prológ v Levoči a prvá etapa do Banskej Bystrice. Spoločný šampionát Slovákov a Čechov sa koná na konci júna v Žiari nad Hronom. Trať je pre nás známa. Chceli by sme získať tituly v kategórii do 23 rokov a v kategórii Elite chceme sťažiť situáciu pretekárom Bora-Hansgrohe,“ netajil ďalšie ambície tréner CK Dukla B. Bystrica Martin Fraňo.
Jednotkou v banskobystrickom cyklistickom tíme bude aj v tejto sezóne Patrik Tybor. Na prvých cestných etapových pretekoch v Kamerune získal 21 UCI bodov, pričom v dvoch etapách skončil na druhom mieste a v celkovom poradí bol piaty. “V Kamerune je iná klíma, etapy sú tam kratšie, vidíme iný štýl pretekania. Celé tri hodiny sa ide ´podlaha´. Človek si musí dávať pozor na to, ktorá skupinka odchádza. Jazdec si neoddýchne, viac siahne na dno síl. Mrzí ma, že som nejakú etapu nevyhral. V poslednej som mal k tomu veľmi blízko, no predstihol ma pretekár z Maroka – na páske. Verím, že počas sezóny sa dostavia na moje konto aj nejaké víťazstvá,“ prezradil pre SITA Patrik Tybor, pričom aj konkretizoval predsezónne ciele: “Chcel by som ísť najmä na majstrovstvá sveta. Uvidíme, či mi to rebríček umožní, či sa mi tam podarí dostať, no je to môj sen. Vrcholom budú pre mňa majstrovstvá Slovenska a preteky Okolo Slovenska, na ktorých bude silnejšia konkurencie než vlani. Ak by sa podarilo niekomu z Dukly na tomto etapovom domácom podujatí skončiť do desiateho miesta, išlo by o skvelý výsledok. Na majstrovstvách Slovenska sa chcem pobiť o medailu. Víťazstvo je dosť nereálne, ale medaila by bola úspechom pre Duklu.“
Vojenské športové centrum Dukla presťahovalo pred rokom cyklistický oddiel z Trenčína do Banskej Bystrice, zmenilo jeho zloženie a spojilo sily s tamojším CK Banská Bystrica. Riaditeľ tohto armádneho strediska Richard Galovič považuje s odstupom času takéto rozhodnutie za správne, keď uviedol: „CK Dukla zaznamenal za rok 40 percentný nárast UCI bodov. To svedčí o vysokej kvalite tohto projektu v slovenských podmienkach. Náš pretekár bol súčasťou olympijského tímu a nesklamal. Patrik Tybor obsadil na olympiáde 45. miesto. Tento jeho výkon vnímame v širšom kontexte, teda že skončil v prvej štvrtine štartovacieho poľa. Porazil mnoho kvalitných profesionálnych pretekárov a išlo zároveň o najlepší výsledok kontinentálneho jazdca. Cyklistika nie je individuálnym športom. Uvedomujeme si, že na výsledku jednotlivca má podiel celý tím. Cyklistika na Dukle je teda pre mňa obrovským prekvapením. Cením si, že dokáže v takýchto podmienkach s limitovaným rozpočtom urobiť dobré meno Slovensku.“