TOKIO (zdroj: SITA, FB duklacycling)
Slovenská reprezentantka vo vodnom slalome Monika Škáchová postúpila do semifinále súťaže v C1 na olympijských hrách v Tokiu. Dvadsaťjedenročná debutantka na OH sa v prvej jazde nevyhla dvom trestným sekundám na bránke číslo 14 a napokon bola v cieli šestnásta, keď zaostala o 18,14 s za najrýchlejšou Britkou Mallory Franklinovou.. V druhej jazde sa 21-ročná Liptáčka výrazne zlepšila a bez dotyku s bránkami sa zaradila na jedenáste miesto s mankom 11,97 s na víťaznú Franklinovú. Celkovo jej to stačilo na dvanáste miesto. Druhú a tretiu priečku si v kvalifikácii vyjazdili Nemka Andrea Herzogová a Češka Tereza Fišerová. V Kassai Canoe Slalom Centre sa predstavilo 22 singlkanoistiek, do semifinále postúpila osemnástka najlepších. Každej z nich sa rátala lepšia z dvoch kvalifikačných jázd. Semifinále sa vo štvrtok 29. júla začne o 7.00 h SELČ, desiatka najlepších sa predstaví vo finále od 8.55 h.
Slovenský reprezentant vo vodnom slalome Jakub Grigar skončil ôsmy v kvalifikácii súťaže K1 na olympijských hrách v Tokiu a postúpil do semifinále. V konkurencii 24 kajakárov v prvej kvalifikácii predviedol čistú jazdu, ale chýbala mu vyššia rýchlosť. Stačilo mu to však na deviate miesto s odstupom o 3,45 s za najrýchlejším Talianom Giovannim de Gennarom. V druhej kvalifikácii Grigar síce urobil chybu už na štvrtej bránke, čo ho stálo dvojsekundovú penalizáciu, ale neskôr predviedol skvelý výkon už bez zaváhaní. Po odjazdení všetkých súperov sa zaradil na celkovú ôsmu priečku. Víťazom kvalifikácie v Kasai Canoe Slalom Centre sa stal Nemec Hannes Aigner pred Talianom Giovannim de Gennarom a Austrálčanom Lucienom Delfourom. Dvadsaťštyriročný Lipták Grigar je obhajca piateho miesta z OH 2016 v Riu de Janeiro a víťaz tohtoročných pretekov Svetového pohára v nemeckom Markkleebergu. Ak by v druhej jazde “nechytil” dve trestné sekundy, dosiahol by druhý najlepší čas spomedzi všetkých po víťaznom Nemcovi Aignerovi. Do semifinále postúpilo 20 kajakárov. Rátala sa lepšia z dvoch kvalifikačných jázd. Semifinále sa začne v piatok 30. júla o 7.00 h SELČ, finále s desiatkou najlepších príde na rad od 9.00 h. Pred kamerami RTVS sa Grigar s maskou na tvári po 1. kole kvalifikácie necítil dobre, čo bol dôsledok fyzického vypätia v náročných poveternostných podmienkach. Dokonca mu bolo do odpadnutia.
Lukáš Kubiš dnes v časovke olympijských hier v Tokiu neurobil dieru do sveta. V konkurencii ostrieľaných majstrov časovkárov bolo možno este viac vidno rozdiel na skúsených dúhových profesionálov. Sám nie je spokojný s výkonom, ktorý podal, hoci v danej chvíli urobil maximum.
“Bolo to ťažké. Nešlo sa mi vôbec dobre a nedokázal som ísť svoj výkon. Nešiel som ani zďaleka porovnateľné watty ako na majstrovstvách SR. Neviem čím to bolo. Najťažší bol prudký kopec. Keď som prišiel pod neho v druhom kole a zdvihlo sa to, strašne to bolelo. Jasné, že s výsledkom nie som spokojný, no vyšlo to v danom momente takto. Pevne verím, že sa od toho odrazím a v budúcnosti to bude lepšie.”
Náš, zatiaľ len 21 ročný jazdec však cestu profesionalizácie v športe ešte len začína. A my všetci mu pri tom môžeme držať palce
Slovenská reprezentantka v plávaní Andrea Podmaníková ani vo svojom druhom vystúpení na olympijských hrách v Tokiu nepostúpila z rozplavby do semifinále. Dvadsaťtriročná Slovenka sa predstavila v prvej rozplavbe zo štyroch a dohmatla za 2:29,56 min. V prvej polovici slovenská plavkyňa držala krok so súperkami a pohybovala sa na priebežnej 5. priečke, no v závere jej došli sily a finišovala siedma. Za vlastným slovenským rekordom z mája v tomto prípade zaostala Podmaníková o 1,79 sekundy. V konečnom účtovaní jej to stačilo na 30. pozíciu. Do štvrtkového semifinále postúpilo 16 najlepších, Slovenku od postupu delilo viac ako päť sekúnd. Najkvalitnejší výkon v rozplavbách dosiahla Juhoafričanka Tatjana Schoenmakerová, ktorá o 43 stotín sekundy zlepšila olympijský rekord Američanky Rebeccy Soniovej z Londýna 2012. Nové maximum spod piatich kruhov má hodnotu 2:19,16 min. Juhoafričanka dokonca “flirtovala” so svetovým maximom Dánky Rikke Moller Pedersenovej z augusta 2013, napokon za ním zaostala o 5 stotín sekundy.
Kompletný program športovcov VŠC DUKLA