Plávanie v Dukle je príkladom toho, ako trpezlivá a vytrvalá dlhoročná práca napokon priniesla vytúžené ovocie. V podmienkach, v akých od začiatku pracovali plavci, ťažko mohli dosiahnuť výnimočné výsledky. Až najnovšie tréningové podmienky i metodika v kontakte so zahraničím napokon posunula individuality do svetovej špičky, hoci len ojedinele. Osobitne treba vyzdvihnúť prácu trénera Jiřího Waltera, prakticky od začiatku až dodnes spojeného s celou históriou plaveckej Dukly.

Ako prví to boli vodní pólisti v Žiline, kde v kasárenských pomeroch pri vojenskej škole nadšenci pod vedením trénera Emila Wiesnera začínali pod hlavičkou VTJ Dukla.

Štatút AS Dukla získali pólisti v roku 1970 ako odlúčený oddiel Dukly Banská Bystrica. Ešte ako aktívny športovec ho prvý viedol Jiří Walter, od roku 1972 kolektív prevzal tréner z povolania Dušan Nérer. Vojenskí pólisti pôsobili v Žiline do roku 1976, kedy boli premiestnení do Banskej Bystrice a tam bolo ich družstvo po desiatich rokoch zrušené.

Prví plavci prišli z Dukly Praha do Žiliny v roku 1974, aby sa spolu s pólistami presunuli v roku 1976 do B. Bystrice, kde vtedy dobudovali ďalšiu 50-metrovú krytú plaváreň. Prvý plavecký kolektív tvorili Martin Drábek, Miroslav Dvořák, Ivo Faltýnek, Petr Fiedler, Ivo Kudla, Juraj Lysonek, Ivan Merxbauer, Josef Řezníček, Pavel Skořepa, Jozef Šupka, Petr Voska. Najznámejším plavcom z ďalších ročníkov bol krauliar Petr Adamec, účastník OH 1980, ktorý však do Dukly prišiel až po štarte v Moskve.

S pamätným rokom 1974 bol spojený výnimočný úspech člena Dukly vo vytrvalostnom diaľkovom plávaní. V tom roku prišiel z Pardubíc do Banskej Bystrice dôstojník Ján Novák, ktorý po Františkovi Venclovskom ako druhý občan ČSSR preplával kanál La Manche. Debut mal tri roky predtým a po druhý raz to dokázal v roku 1974.

Medaily z vrcholných podujatí priniesli až plavci najnovšej generácie. Prvým bol v roku 1994 Miloslav Dolník v znaku z majstrovstiev Európy, avšak v Dukle Trenčín. Slovenskou „dvojkou“ po fenomenálnej Martine Moravcovej sa práve v Dukle stala Ivana Lange – Walterová. Premiérovú medailu získala na Svetovej gymnaziáde 1994 v Nikózii na 100 m motýlik. Päť medailí získala v období 1995-2002 na šampionátoch CISM, resp. Svetových vojenských hrách. Spolu s ňou sa vypracovali vyššie plavci účasťou na OH, MS a ME. Najnovší úspech dosiahol znakár Ľubomír Križko ziskom bronzovej medaily na majstrovstvách Európy 2006 v Helsinkách. Ľubomír Križko sa k tomuto výsledku priblížil aj na nasledujúcich ME 2007 v Debrecine a 2010 v Budapešti. Po skončení svojej športovej kariéry ostal tento pretekár na Dukle a pracoval tu ako tréner. V rokoch 2011 až 2016 bola členkou VŠC DUKLA Miroslava Syllabová, účastníčka OH 2012, MS a ME. V roku 2014 získala na ME juniorov v Dordrechte titul  na 50 m motýlik Barbora Mišendová. Tento úspech podčiarkla ešte 3.miestom na 100m motýlik. V novodobej ére viedli plavcov vo VŠC Dukla tréneri  Vladimír Železník a Miroslav Machovič. Jej dobré  meno svojimi finálovými umiestneniami na ME, MS a pri štartoch na CISM, Svetovej univerziáde a Vojenských svetových hrách písali Tomáš Klobučník, Katarína Listopadová, Richard Nagy a v posledných rokoch  Andrea Podmaníková s Tamarou Potockou.

Slovenská plavecká federácia  www.swimmsvk.sk