BRATISLAVA, 16. 2. 2020 – (SITA) – Majsterkou sveta v stíhacích pretekoch v biatlone sa v nedeľu v Anterselve stala Talianka Dorothea Wiererová. Rodáčka z Brunecku štartovala zo siedmej pozície, ale vďaka presnej streľbe a kvalitnému behu získala svoj druhý titul majsterky sveta. Ten prvý získala vlani vo švédskom Östersunde, kde ovládla preteky s hromadným štartom. Vynikajúci výsledok dosiahla Slovenka Ivona Fialková. Ešte o tri miesta vylepšila svoj výkon zo šprintu a obsadila šiestu priečku, čo je jej doterajšie životné maximum.
Prvá streľba veľmi dobre vyšla Američanke Susan Dunkleeovej, ktorá trafila všetkých päť terčov a prepracovala sa na prvé miesto. Celkovo bolo stopercentných 33 pretekárok, vrátane domácej Dorothey Wiererovej či Švédky Hanny Öbergovej. Sestry Fialkové také úspešne neboli. Paulínu jedna chybička odsunula na 14. miesto a Ivona sa pre dve chyby na strelnici prepadla z deviateho miesta na štarte na 30. pozíciu.
Na druhej streľbe v ľahu si však rodáčky z Brezna napravili reputáciu a vo výsledkovej listine si výrazne polepšili. Paulína bola ôsma s polminútovým mankom na stupne víťazov. Ivona si polepšila o štyri priečky a zaradila sa pred Nórku Tiril Echoffovú, ktorá štartovala s číslom 59 a viac než dvojminútovým mankom na krajanku a víťazku šprintu Marte Olsbuovú Röiselandovú.
Medailové nádeje Slovenska sa rozplynuli po prvej streleckej položke v stoji, kde Paulína Fialková netrafila dva terče. To znamenalo prepad na 21. miesto. Dokonca ju predstihla aj sestra Ivona, ktorá vybielila všetkých päť terčov a zrazu bola o sedem priečok vyššie. V stopercentnej bilancii pokračovala domáca Wiererová a spoločne s Olsbuovou Röiselandovou si vypracovali takmer 40-sekundový náskok.
Na záverečnej streleckej položke síce Wiererová spravila jednu chybu, no jej nórska súperka nezvládla tlak a urobila až dve chyby. Domácej Talianke sa tak otvorila cesta k titulu majsterky sveta. Ivona Fialková potvrdila skvelú formu, v stoji nechybila ani raz a posunula sa do elitnej desiatky. Vďaka veľmi dobrému bežeckému výkonu napokon finišovala na 6. mieste, čo je jej najlepší výsledok v kariére. Jej sestra Paulína obsadila so štyrmi chybami 17. miesto.
“Veľmi sa teším a pozdravujem všetkých divákov, ktorí dnes fandili. Už ani neviem, že bola nejaká prvá streľba. Hlavné je to, že potom boli tri nuly. Ale vážne, na prvej streľbe mi to išlo doprava. Dvakrát som cvakla doľava, ale bolo to zrejme málo. Potom som správne zareagovala a ostatné výstrely išli do čierneho. Teším sa najmä zo streľby v stoji. Celú biatlonovú kariéru som mala streľbu 0+2, 0+3, 0+4 a nevedela som dať nulu. Teraz mám 25 rokov a asi sa konečne niečo zmenilo,” skonštatovala mladšia zo sestier Fialkových.
Ivona takisto priznala, že pred nedeľňajšími pretekmi bola nervózna. “Myslela som si, že budem úplne pokojná, pretože som si deviatym miestom v šprinte splnila cieľ. Bola som však poriadne nervózna a hovorila som sestre, že sa nejako trasiem a bojím sa toho. Po prvej streľbe som sa prepadla dozadu, no potom som sa zrovnala a na poslednú položku som prišla na trinástom mieste. Chcela som dobre zastrieľať, aby som získala body a dostala sa do pretekov s hromadným štartom. Napokon som dala nulu, ale nečakala som, že budem bojovať o Top 6,” uviedla Ivona Fialková.
Pre rodáčku z Brezna bolo donedávna maximom 9. miesto zo šprintu v nórskom Osle v rámci Svetového pohára 2017/2018. V piatok ho však na ešte väčšom fóre vyrovnala a v nedeľu dokonca ešte o tri priečky vylepšila. Navyše pred sebou má zrejme ešte dva individuálne štarty. “Vo vytrvalostných pretekoch sa môže stať hocičo. Do nich už pôjdem s radosťou, no musím si poriadne oddýchnuť. Zajtra asi ani nevstanem z postele… Budem sa snažiť urobiť si radosť aj v ďalšom týždni, aby som z týchto MS odchádzala spokojná,” dodala I. Fialková v rozhovore pre RTVS.
Víťazom stíhacích pretekov mužov sa prekvapujúco stal Francúz Emilien Jacquelin. V dramatickom záverečnom súboji zdolal favorizovaného Nóra Johannesa Thingnesa Böa o štyri desatiny sekundy. Rodák z Grenoblu sa prezentoval čistou streľbou a dosiahol najväčší úspech v kariére. Na treťom mieste skončil víťaz sobotňajšieho šprintu Rus Alexander Loginov.
Streľba v ľahu o víťazovi nerozhodla. Alexander Loginov síce vybielil všetkých desať terčov, ale s odstupom menej než desať sekúnd ho nasledoval rovnako stopercentný Martin Fourcade. Priebežným lídrom disciplíny bol pred pretekmi Francúz Quentin Fillon Maillet, no ten svoje ambície pochoval už na úvodnej streleckej položke, keď musel ísť na štyri trestné okruhy. Ideálne nezvládol “ležky” ani Johannes Thingnes Bö a vinou dvoch chýb figuroval v polovici pretekov mimo medailových pozícii.
Po tretej streľbe sa Loginov osamostatnil na prvej priečke, pretože na rozdiel od Fourcada si udržal čistý strelecký zápis. Bývalý dopingový hriešnik však napokon druhú zlatú medailu nezískal. V Anterselve netrafil až v poradí 38. terč a dostali sa pred neho a Johannes Thingnes Bö a Emilien Jacquelin. V záverečnom bežeckom okruhu mal prekvapujúco viac síl Francúz a získal vôbec prvú medailu zo svetových šampionátov. Navyše, je to jeho premiérové individuálne víťazstvo, ktoré sa počíta do diania vo Svetovom pohári.
Najlepší Slovák Martin Otčenáš nedokázal nadviazať na senzačné 13. miesto zo sobotňajších rýchlostných pretekov. Nevyšla mu najmä prvá polovica stíhacích pretekov a po troch chybách v ľahu figuroval až na 34. mieste. Druhú časť zvládol rovnako ako jeho reprezentačná kolegyňa Ivona Fialková bezchybne a vyšvihol sa na konečné 26. miesto. Šimon Bartko štartoval zo 43. miesta, ale osem chýb na štyroch streleckých položkách ho odsunulo takmer na koniec výsledkovej listiny, konkrétne na 57. priečku.
Majstrovstvá sveta v biatlone – Anterselva (Tal.) – výsledky:
Stíhacie preteky žien na 10 km: 1. Dorothea Wiererová (Tal.) 29:22,0 min (1), 2. Denise Herrmannová (Nem.) +9,5 s (3), 3. Marte Olsbuová Röiselandová (Nór.) +13,8 (3), 4. Hanna Öbergová (Švéd.) +22,3 (2), 5. Vanessa Hinzová (Nem.) +26,8 (1), 6. Ivona Fialková (SR) +35,7 (2), … 17. Paulína Fialková (SR) +1:32,2 min (4)
Stíhacie preteky mužov na 12,5 km: 1. Emilien Jacquelin (Fr.) 31:15,2 (0), 2. Johannes Thingnes Bö +0,4 s (2), 3. Alexander Loginov (Rus.) +23,9 (1), 4. Martin Fourcade (Fr.) +46,3 (2), 5. Arnd Peiffer (Nem.) +53,9 (1), 6. Tarjei Bö (Nór.) +1:12,5 min (2), … 26. Martin Otčenáš +3:05,7 (3), 57. Šimon Bartko +5:48,4 (8)