BRATISLAVA, 28. – 29. 9. 2019 – (SITA)
SOBOTA – semifinále a finále C1 muži a K1 ženy:
Do finále súťaže kanoistov na majstrovstvách sveta vo vodnom slalome v španielskom Seu d’Urgell postúpil zo semifinále iba jeden slovenský reprezentant Alexander Slafkovský (VŠC DUKLA). V sobotňajšom predpoludňajšom semifinále Slafkovský obsadil štvrté miesto, víťazom sa stal úradujúci olympijský víťaz Francúz Denis Gargaud Chanut. Slafkovský za ním zaostal o 1,42 s, obaja absolvovali jazdy bez trestných sekúnd.
Desaťčlenné finále C1 bolo bez ďalších dvoch Slovákov Mateja Beňuša a Michala Martikána (VŠC DUKLA). Beňuš so 4 trestnými sekundami skončil na 16. priečke a Martikán po dodatočnej 50-sekundovej penalizácii na predposlednej bránke klesol až na predposledné 29. miesto v 30-člennej konkurencii semifinalistov. Nebyť “päťdesiatky”, skúsený kanoista by nechýbal vo finále.
Finále súťaže singlkanoistov neprinieslo medailu pre Slovensko. Jediný slovenský zástupca Alexander Slafkovský skončil na štvrtom mieste, víťazom sa stal Francúz Cédric Joly. Slafkovský za ním zaostal o.1,81 s, od bronzovej medaily Slovinca Luku Božiča delilo 36-ročného Liptáka iba 73 stotín sekundy.
Slafkovský vo finále rovnako ako predtým v semifinále predviedol čistú jazdu bez trestných sekúnd a dokonca v navlas rovnakom čase (92,65). Solídne zvládol “vlásenku” aj kombináciu protivodných bránok a väčšiu chybu na trase s 25 bránkami neurobil. Napriek tomu na medailu tesne nesiahol. Slafkovský bol členom zlatej slovenskej hliadky z úvodu svetového šampionátu v Seu d´Urgell, celkovo má vo vrecku už 10 zlatých medailí zo súťaže družstiev a 2 individuálne strieborné medaily z majstrovstiev sveta.
“Usmieval som sa po príchode do cieľa, ale bol to smiech cez slzy. Chcel som spraviť radosť divákom pri televíznych obrazovkách aj tým, čo prišli do dejiska šampionátu,” uviedol Alexander Slafkovský pre RTVS a ďalej pokračoval: “V mojej jazde boli drobné chybičky. Na tejto trati v Seu to znamená veľmi veľa a to sa potvrdilo aj dnes. Mrzí ma štvrté miesto, ale som rád, že som bol vo finále a hájil tam slovenské farby.”
Zásluhou Slafkovského má Slovensko istotu druhej olympijskej miestenky vo vodnom slalome na OH 2020 v Tokiu. V internej kvalifikácii o účasť na vrcholnom podujatí pod piatimi kruhmi si Slafkovský o čosi polepšil pred Beňušom a Martikánom, o slovenskom držiteľovi miestenky v najvyrovnanejšej kategórii C1 sa rozhodne až na budúcoročných majstrovstvách Európy v Londýne. “Netuším, ako som na tom s bodmi v olympijskej kvalifikácii. Keď bude známa definitíva, nech mi potom povedia, či budem na olympiáde. Dnešné preteky ukázali, že nebolo jednoduché vyjazdiť miestenku do Tokia. Ukázalo sa, že máme na čom pracovať,” doplnil Slafkovský.
Prvú miestenku vybojovali už vo štvrtok v K1 žien Eliška Mintálová (VŠC DUKLA) a Dukátová postupom do semifinále. Do finále sa však ani jedna z nich nedostala. Mintálová obsadila 22. priečku, Dukátová vo svojej prvej sezóne po materských povinnostiach skončila v konečnom účtovaní dvadsiata štvrtá. Z titulu majsterky sveta sa teší Slovinka Eva Terčeljová. Vo finále zdolala o 42 stotín sekundy austrálsku favoritku Jessicu Foxovä. Bronz si vybojovala Luuka Jonesová z Nového Zélandu, ktorú delilo od striebra 8 stotín.
NEDEĽA – semifinále a finále K1 muži a C1 ženy:
V o finále mužskej kategórie K1 nechýbal slovenský reprezentant Jakub Grigar (VŠC DUKLA), ktorý skončil v nedeľňajšom predpoludňajšom semifinále na desiatom mieste. Účasť vo finále si zabezpečilo práve desať najlepších. Dvadsaťdvaročný Lipták sa v semifinále predstavil ako posledný štyridsiaty, keďže v piatok sa stal víťazom kvalifikácie. V cieli zaostal za najrýchlejším Čechom Jiřím Prskavcom o 2,07 s, ale tesne mu to stačilo na postup. Bonusom je zisk olympijskej miestenky pre Slovensko na OH 2020 v Tokiu. Grigar je už dokonca istý účastník budúcoročných olympijských hier. Je vôbec prvý spomedzi slovenských vodných slalomárov, ktorému sa to podarilo. Ďalší dvaja slovenskí reprezentanti v K1 Martin Halčin (VŠC DUKLA) a Andrej Málek sa so súťažou kajakárov na MS rozlúčili už v kvalifikácii a v internej kvalifikácii za Grigarom už výrazne zaostávajú.
“Mal som veľké šťastie, lebo tam boli chybičky a nevedel som, na čo to bude stačiť. Keď som videl v cieli, že som desiaty, veľmi som sa potešil. Finále na majstrovstvách sveta je veľká vec. Skvelý pocit a obrovská úľava je aj to, že už mám istú účasť na olympiáde v Tokiu. Výborná správa na koniec sezóny. Boli to celkom stresy,” reagoval Jakub Grigar po svojej semifinálovej jazde.
V semifinále kanoistiek Slovensko nemalo zastúpenie medzi tridsiatkou najlepších.
V nedeľňajšom finále súťaže kajakárov obsadil Jakub Grigar 10. miesto. Finálová jazda mu vôbec nevyšla – najprv mal dotyk prilbou o bránku číslo sedem a neskôr na protiprúdnej 20-tke sa okrem “ťuku” aj zdržal opakovaným nájazdom. Výsledným časom 97,59s nemohol pomýšľať na medailu ani na pozíciu v prvej polovici finálového poradia.
“Vo finále sa ide naplno. Začal som úplne zle v prvých štyroch bránkach, úplne mimo ´lajny´. Nechal som tam veľa času a ťažko som sa do toho dostával. Potom som už aj riskoval v ťažkých protivodných bránkach a došli mi sily. Prišla obrovská chyba v spodnej časti, ale zároveň si myslím, že jazda mala aj pekné momenty. Takže moje pocity sú zmiešané,” uviedol Jakub Grigar po finále v Seu. “S dobrou jazdou by sa mi lepšie lúčilo so sezónou, ale mám už miestenku do Tokia, takže sa môžem pokojne pripravovať a venovať sa svojim slabším stránkam. Cieľ bol vyjazdiť si olympiádu a popracovať na tom, kde mám rezervy,” dodal piaty najlepší kajakár z OH 2016 v Riu de Janeiro.
Zlato si v napínavom boji vypádloval 26-ročný český reprezentant Jiří Prskavec pred dvojicou Španielov – striebro získal David Llorente a bronz Joan Crespo. Zaujímavosťou je, že ak by Grigar dosiahol vo finále rovnaký čas ako v semifinále, bral by bronz.
V kanoe žien si zlato vypádlovala mladá Nemka Andrea Herzogová, ktorá v nedeľu predviedla dve skvelé jazdy. V porovnaní so semifinále sa vo finále vyvarovala dotykom s bránkami a nestačila na ňu ani Austrálčanka Jessica Foxová, tá s jedným “ťukom” získala striebro. Bronz putuje do Rakúska zásluhou Nadine Weratschnigovej. Slovenské trio Emanuela Luknárová, Soňa Stanovská a Monika Škáchová (VŠC DUKLA) skončilo svoju púť svetovým šampionátom už v piatkovej kvalifikácii.
Na svetovom šampionáte v Seu d’Urgell získalo Slovensko tri miestenky na budúcoročné OH v japonskom Tokiu. Už vo štvrtkovej kvalifikácii sa o ne postarali v kajaku žien Eliška Mintálová s Janou Dukátovou, ktoré sa na májových ME v anglickom Londýne pobijú v internej kvalifikácii o to, ktorá z nich sa predstaví pod piatimi kruhmi. Bližšie k tomu má zatiaľ Mintálová. V sobotu v kanoe mužov postúpil do finále Alexander Slafkovský a tiež získal pre Slovensko právo štartu na OH 2020. V kategórii C1M sú v hre o olympijskú účasť aj Matej Beňuš a Michal Martikán. Bez olympijskej istoty je Slovensko v kanoe žien, kde Emanuela Luknárová, Soňa Stanovská ani Monika Škáchová nepostúpili z piatkovej kvalifikácie. Posledná šanca získať miestenku pre Slovensko bude na ME 2020 v Londýne, v hre bude jediné miesto.
Rovnako ako pred rokom na majstrovstvách sveta v brazílskom Riu de Janeiro aj na svetovom šampionáte v španielskom Seu d’Urgell získalo Slovensko iba jednu medailu – v stredajších súťažiach hliadok obhájili zlato slovenskí kanoisti Slafkovský, Martikán a Beňuš, ktorí tejto disciplíne kraľujú bez prerušenia už od roku 2009.
Výsledky – MS vo vodnom slalome v Seu d´Urgell (Šp.):
C1 muži – finále: 1. Cédric Joly (Fr.) 90,84 s (0), 2. Ander Elosegi (Šp.) 91,35 (0), 3. Luka Božič (Slovin.) 91,92 (2), 4. Alexander Slafkovský (SR) 92,65 (0), 5. Denis Gargaud Chanut (Fr.) 94,28 (2), 6. David Florence (V. Brit.) 95,86 (0), … 16. Matej Beňuš,… 29. Michal Martikán (obaja SR) – obaja v semifinále
K1 ženy – finále: 1. Eva Terčeljová (Slovin.) 94,27 (0), 2. Jessica Foxová (Aus.) 94,69 (0), 3. Luuka Jonesová (N. Zél.) 94,77 (0), 4. Kateřina Kudějová (ČR) 95,76 (0), 5. Ricarda Funková (Nem.) 97,21 (2), 6. Kimberley Woodsová (V. Brit.) 99,04 (2),… 22. Eliška Mintálová, 24. Jana Dukátová (obe SR) – obe v semifinále
C1 ženy – finále: 1. Andrea Herzogová (Nem.) 100,52 s (0), 2. Jessica Foxová (Aus.) 101,46 (2), 3. Nadine Weratschnigová (Rak.) 106,45 (4), … v kvalifikácii: Emanuela Luknárová, Soňa Stanovská, Monika Škáchová (všetky SR) – nepostúpili do 30-členného semifinále
K1 muži – finále: 1. Jiří Prskavec (ČR) 84,26 s (0), 2. David Llorente 85,96 (2), 3. Joan Crespo (obaja Šp.) 87,22 (0), … 10. Jakub Grigar (SR) 97,59 (4), … v kvalifikácii: Martin Halčin, Andrej Málek (obaja SR) – nepostúpili do 40-členného semifinále
(titulná foto: Alexander Slafkovský, zdroj: sport.aktuality.sk)