Do mozaiky tradičného slovenského športového odvetvia prispievajú nezanedbateľne aj zápasníci – vojaci. V Dukle Trenčín pôsobia od roku 1970. Základ tvorili „klasici“, čo smerovalo k záchrane grécko-rímskeho zápasenia na Slovensku. O štyri roky začali „strihať meter“ v Dukle aj zápasníci vo voľnom štýle, čím bola vytvorená protiváha RH Praha, kde však rukovali aj talentovaní slovenskí borci. Preto sa práve tam mohli pýšiť úspechmi Jozefa Lohyňu, Dana Karabina, Júliusa Strniska a ďalších.
Vojenskí zápasníci prišli do Trenčína do prostredia, kde už dávno začali tradíciu zápasnícke resp. ťažkoatletické kluby ako ČsŠK (od roku 1922), či Považan (od roku 1925), neskôr Iskra (od roku 1957). Ak zoberieme do úvahy najnovšie začlenenie pod VŠC Dukla v Banskej Bystrici, tak tu zápasnícka tradícia nie je o nič menšia (prvé kluby Ursus – od roku 1922 a ŠK Slávia – od roku 1923), domicilom zápasníkov ostal Trenčín.
Prvé kroky urobili zápasníci v Trenčíne 12. mája 1970, kedy boli sem preložení z Dukly Hodonín. Pod vedením trénera Josefa Kolářa tu začínala prvá garnitúra v klasickom štýle, ktorú tvorili Bartúnek, Benada, Csoma, Doksanský, Chára, Kratochvíl, Kovács, Kvašňovský, Lang, Meduna, Meszároš, Meixner, Mezulianek, Pleticha, Polášek, Šimčík, Šiška, Vandlík. Čoskoro k J. Kolářovi pribudol Milan Hlôška z Dukly Žilina, aby spolu vytvorili dlhoročný trénersky tandem Dukly. Po nich viedol klasikov tréner Anton Mozola.
Prím voľnoštýliarov od roku 1974 patrí trénerovi Ladislavovi Mlynekovi a jeho prvým zverencom Halaburdovi, Hudecovi, Jančíkovi, Juhászovi, Klamovi, Kostiviarovi, Pátekovi, Svobodovi. Po klasikoch, ktorí do najvyššej súťaže vstúpili hneď po vzniku, voľnoštýliari absolvovali I. ligu po prvý raz v roku 1976.
Medailový primát z vojenských súťaží patrí Jaroslavovi Medunovi z Majstrovstiev spriatelených armád roku 1973 v Maďarsku. Vzhľadom na kritické podmienky sa mohli zápasníci – klasici predstaviť domácemu publiku na prvej veľkej súťaži až v roku 1974 na MSA v Trenčianskych Tepliciach v tamojšej kúpeľnej dvorane. Získali vtedy päť medailí, medzi nimi jednu zlatú Miroslav Janota, pozvaný na vojenské sústredenie. Prvú medailu z majstrovstiev Európy vybojoval voľnoštýliar na ME juniorov do 20 rokov Milan Mendel roku 1978 vo Fínsku. Najlepší seniori toho obdobia ostali iba kúsok od medailí, keď Zdeno Chára na ME v Madride a MS v Katoviciach roku 1974, či Jaroslav Meduna na ME v Ludwigshafene a MS v Minsku v roku 1975 obsadili štvrté miesta. Chára si to vynahradil neskôr v súťažiach veteránov, odkiaľ priviezol niekoľko medailí z MS.
Úrodné osemdesiate roky s deviatimi medailami vyvrcholili účasťou dvoch olympionikov na OH 1988 v Soule a medailami Dušana Masára z MS a ME klasikov. Uvedený epiteton tomuto desaťročiu patril tiež zásluhou viacerých medailových zásahov z juniorských žineniek vrátane titulu majstra sveta Jozefa Schwendtnera (voľný štýl) a titulu majstra Európy Richarda Matejku (grécko-rímsky štýl). Na „trucolympiáde“ pod názvom Družba roku 1984 v Budapešti získal striebornú medailu Jasko (GR štýl).
V poslednom decéniu 20. storočia získal najväčší počet medailí voľnoštýliar Štefan Fernyák. Najjagavejším leskom svojich medailí sa mohli pochváliť ďalší voľnoštýliari medzi kadetmi: majstri sveta Viliam Daniš a Kristián Szulcsányi. Významným úspechom Dukly je bronzová medaila z majstrovstiev sveta roku 2003 Attilu Bátkyho v grécko-rímskom štýle.
V roku 2010 získali bronzové medaily na majstrovstvách sveta v CISM Filip Köszeghy a Marián Mihálik. Po nástupe trénera Karola Lengyela, sa ukázali naturalizovaní Lévaiovci. István Lévai získal na majstrovstvách Európy v roku 2012 zlatú medailu a v rokoch 2013 až 2015 strieborné medaily. Jeho mladší brat Zoltán vybojoval bronzovú medailu na majstrovstvách sveta juniorov v roku 2014.
V posledných rokoch nastúpili do VŠC naturalizovaní ruskí voľnoštýliari. Tajmuraz Salkazanov , ktorý získal na MS v rokoch 2021 a 2022 strieborné medaily a na ME zlato. Boris Makoev má striebornú medailu zo svetového šampionátu a bronzovú z ME. Akhsarbek Gulaev sa stal majstrom Európy v roku 2021. Trénerom týchto zápasníkov je Erik Cap. Ďalší súčasný reprezentant VŠC Dukla Denis Horváth získal na majstrovstvách sveta CISM v roku 2021 bronzovú medailu.