Kto dobre pozná históriu banskobystrického džuda a jeho osobností, vie, že detstvo Jiřího Syneka bolo ťažké a zložité. Do svojich 14-tich rokov vyrastal ako sirota v kláštore, potom od štvrtej ráno do druhej po polnoci každý deň drel v pekárni Lužec nad Labem, aby nakoniec ako pomocník čalúnnika v chudobnej pražskej štvrti Žižkov nakukol do telocvične vo Vinohradoch, v ktorej tréner Miloš Tůma učil džudistov nielen športovému majstrovstvu, ale aj džentlmenstvu.
„Na prvý pohľad síce džudo vyzerá ako hrubý šport, ale je to veľmi jemné športové odvetvie, prirovnal by som ho k tomu najjemnejšiemu umeniu“ – citlivo, polohlasným tónom priblížil svoje videnie milovaného športu – džuda nositeľ siedmeho danu, ocenenie to nielen jeho športových, ale aj ľudských kvalít.
V roku 1957 sa stal trénerom armádneho športového družstva džudo v Dukle Plzeň. Od roku 1968 pôsobil v ASVŠ Dukla Banská Bystrica, ako tréner a od roku 1969 až 1987 ako starší tréner džuda. Po vzniku strediska mládeže pri ASVŠ Dukla pôsobil do roku1990 ako dôstojník skupiny riadenia mládeže.
Pod jeho vedením získal Vladimír Kocman bronzovú medailu na olympijských hrách v Moskve v roku 1980. Mená ako Kocman, Petřikov, Novák, Kříž a Tůma získali na majstrovstvách sveta a Európy niekoľko medailí.
Jeho zverenec, niekoľkonásobný majster Československa Jiří Sosna o ňom povedal: „Keď som narukoval do Dukly Banská Bystrica, stretol som tam dvoch výborných trénerov. Jiří Synek, jeden z nich, starší a skúsenejší, bol dobrý chlap, náročný, ľudský, citlivý, ktorý chcel nachádzať cestu s každým.“
Súhrn jeho pôsobenia:
1952 – 1957 reprezentant ATK a ÚDA v džude
1957 – 1967 tréner AŠD džudo Dukla Plzeň
1968 – 1987 Starší tréner AŠD džudo AS Dukla Banská Bystrica
1987 – 1989 dôstojník skupiny riadenia mládeže oddelenia športu v ASVŠ Dukla Banská Bystrica
Do Siene slávy DUKLA bol zaradený pri jej vzniku, v roku 2015.
(foto: Ján Miškovič)