TOKIO (zdroj:SITA)
Po Martine Hrašnovej ani Marcel Lomnický neuspel na olympijských hrách v Tokiu a Slovensko nebude mať zastúpenie vo finále súťaže kladivárov. Lomnický v kvalifikácii dosiahol iba 72,52 m, čo mu stačilo na dvanáste miesto v jeho kvalifikačnej skupine a celkovú 24. priečku v konkurencii 31 aktérov. Víťazom kvalifikácie sa stal poľský favorit Wojciech Nowicki výkonom 79,78 m. Na postup do finálovej dvanástky bolo potrebných 75,74 m. O centimeter slabší výkon dosiahol Američan Daniel Haugh. Lomnický mal v tomto roku pred OH v Tokiu na konte výkon 79,19 m, ktorým by obsadil v kvalifikácii druhé miesto.
Zverencovi Libora Charfreitaga nevyšiel ani jeden hod, v prvom pokuse dosiahol iba 71,17 m, v druhom mu 7,26 kg vážiace kladivo zaletelo mimo výseče na úroveň 73 – 74 m a v treťom to bolo 72,52 m. “Nedokázal som zopakovať uvoľnené hody z tréningov, bolo to celé veľmi opatrné. Navyše som v prvom aj treťom hode škrtol rúčkou kladiva o klietku. Mojim pokusom chýbala rýchlosť aj uvoľnenosť,“ zhodnotil Marcel Lomnický na facebookovom profile Slovenského atletického zväzu. “Každé sklamanie bolí. To, čo sa dnes stalo, ma nesmierne mrzí, lebo príprava mi vyšla na 110 percent. Ak by som nemal formu a hodím 72,50, v poriadku. Ale keď vidím, na čo naozaj mám, je to iné,” dodal sklamaný kladivár, ktorý má za sebou aj piate miesto na majstrovstvách Európy a dve ôsme priečky na majstrovstvách sveta.
Tridsaťštyriročný Lomnický bol na svojej tretej olympiáde, zároveň bol obhajca piateho miesta z Ria de Janeiro 2016. Sklamanie z neúčasti v olympijskom finále v Tokiu je veľké, ale skúsený kladivár ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica sa musí pozerať do budúcnosti. Tokijskou olympiádou sa letná atletická sezóna ešte nekončí. Lomnický bude mať šancu pretaviť slová o perfektnej príprave a špičkovej forme do kvalitného výkonu. “Potešil by som sa, keby som ešte niekde hodil 77,50, čo je limit na budúcoročné MS v Eugene. Inak už niet veľmi čo. To, na čo som sa pripravoval, tvrdo trénoval, boli olympijské hry,” podotkol rodák z Nitry.
Jasno má aj v tom, či chce pokračovať v kariére aj smerom k ďalšiemu olympijskému vrcholu v Paríži 2024. “Nevidím dôvod končiť, keďže som v najlepších kladivárskych rokoch. O ďalšiu olympiádu sa určite pokúsim. S Liborom Charfreitagom sme dohodnutí, že pokračujeme v spolupráci. Dnešný výkon v Tokiu neodzrkadľuje to, na čo reálne mám. Som zdravý a nechýba mi chuť pokračovať,“ dodal Lomnický na webe atletika.sk.
Slovenský reprezentant v športovej streľbe Patrik Jány nepostúpil do finále v disciplíne ľubovoľná malokalibrovka 3×40 na olympijských hrách v Tokiu. V kvalifikácii dosiahol výkon 1172 bodov, čo mu v konkurencii 39 aktérov na strelnici Asaka Shooting Range stačilo na 13. miesto. Víťazom kvalifikácie sa stal Rus Sergej Kamenskij s nástrelom 1183 bodov.. Finále za účasti ôsmich strelcov sa začne o 9.50 h SELČ.
Dvadsaťtriročný olympijský debutant Jány si nepripísal druhú finálovú účasť v Tokiu. Po skvelej siedmej priečke v disciplíne vzduchová puška na 10 m podal solídny a najmä vyrovnaný výkon aj v kvalifikácii ľubovoľnej malokalibrovky. V pokľaku dosiahol 390 bodov, v ľahu 391 a napokon v stoji rovnako 391 bodov. Ani v jednej z troch častí súťaže v štyroch položkách však nepredviedol maximálny nástrel 100 bodov, pri jeho mene zasvietila trikrát deväťdesiat deviatka. Na rozstrel o finále mu chýbali štyri body. Posledný ôsmy postupujúci Bielorus Jurij Ščerbacevič dosiahol výkon 1176. Pre porovnanie pred piatimi rokmi v Riu de Janeiro stačilo na finále v kráľovskej puškárskej disciplíne aj 1168 bodov.
Jány bol posledný slovenský zástupca v športovej streľbe na Hrách XXXII. olympiády v Tokiu. Slováci si z Asaka Shooting Range odniesli jednu medailu, ale tú najcennejšiu. Zlato v trape získala Zuzana Rehák Štefečeková. V mix trape spolu s Erikom Vargom pridala nepopulárne štvrté miesto a finálovú účasť si vystrieľal aj už spomenutý Jány. Vo vzduchovej puške skončil siedmy.
Slovenský reprezentant v rýchlostnej kanoistike Peter Gelle skončil druhý v tretej rozjazde disciplíny K1 na 1000 m na olympijských hrách v Tokiu a vybojoval si priamy postup do semifinále. Gelle dosiahol výsledný čas 3:42,131 min a zdolal ho len favorizovaný Portugalčan Fernando Pimenta, a to o 1,808 s. Pimenta je strieborný singlkajakár z OH 2012 v Londýne.
Gelle začal tradične pomalšie, ale v druhej polovici jazdy mohutne finišoval a napokon si ušetril sily, keďže nemusel absolvovať štvrťfinálovú jazdu. Zdolal troch súperov – Austrálčan Jeana van der Westhuyzena, Francúza Guillaumeho Burgera a Brazílčana Vagnera Juniora Soutu. Trisaťšesťročný Gelle je na svojej tretej olympiáde, v Londýne 2012 bol ako člen K4 na 1000 m šiesty a ôsmy v K2 na 1000 m. V Riu de Janeiro 2016 už sedel v singlkajaku a opäť nechýbal vo finále, skončil ôsmy v K1 na 1000 m.
“Po pomalšom začiatku som videl, že mi súperi príliš neodišli. Už na päťstovke som ich dostihol a potom prišiel môj klasický finiš. Cítil som, že idem cez Austrálčana a už som si to nenechal ujsť. Podmienky boli veľmi náročné. Teploty sú porovnateľné s majstrovstvami sveta v Szegede, ale v Tokiu je oveľa vyššia vlhkosť, preto si treba dávať pozor na dehydratáciu a byť ostražitý,” uviedol Peter Gelle pre RTVS.
Aj počas rozhovoru mal pretekár VŠC Dukla Banská Bystrica na sebe chladiacu vestu, okrem toho sa kajakári počas prvého dňa svojich vystúpení pravidelne ochladzovali ľadom okolo krku a nemohli podceniť ani pravidelný prísun tekutín.
Gelle sa v utorok o 3.00 h SELČ predstaví v prvej z dvoch semifinálových jázd na Sea Forest Waterway. Súťažiť bude v druhej dráhe. Tentoraz bude mať už siedmich súperov a medzi nimi aj multimedailistu z veľkých podujatí Čecha Josefa Dostála, mladého Nemca Jacoba Schopfa či úradujúceho majstra sveta zo Szegedu 2019 Maďara Bálinta Kopasza. Postup do A-finále si vybojujú najlepší štyria kajakári. Finálový boj o medaily sa v Tokiu začne o 5.20 h SELČ.
“Cieľ je postup do finále. Urobím všetko, aby sa to podarilo. Bude to extrémne ťažké, ale nie nemožné. Dôležité je, že som si dnes ušetril jednu jazdu v týchto náročných podmienkach. Pri vysokej vlhkosti vyzeráme možno ako kulturisti. Nie je však dôležité ako svaly vyzerajú, ale aby fungovali,” skonštatoval Gelle.
Okrem Gelleho budú na OH 2020 ešte v hre aj ďalšie dve slovenské lode. V stredu 4. augusta bude mať svoju rozjazdu a prípadne aj štvrťfinále dvojkajak Samuel Baláž – Adam Botek v K2 na 1000 m. O deň neskôr na nich v prípade postupu čaká semifinále, resp. možno aj finále. V piatok 6. augusta absolvuje rozjazdu aj káštvorka na 500 m v zložení Samuel Baláž, Denis Myšák, Erik Vlček, a Adam Botek. V sobotu 7. augusta sa uskutoční finále tejto disciplíny, v ktorej má Slovensko tradične medailové ambície. Pred piatimi rokmi na OH v Riu sa Slováci tešili zo striebra, lenže vtedy sa ešte súťažilo na dvojnásobnej vzdialenosti 1000 m.
Kompletný program športovcov VŠC DUKLA